Venezuela'dayım, Caracas

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Solana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,924

Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Biriktirdigimiz ucus millerimizi Alitalia hava yollarinda kullanarak, Venezuela’ya Roma uzerinden, toplam 15 saat suren ucus suresiyle baskent Caracas’a gelmis bulunuyoruz… Boylece toplam 1,5 ay surecek gezimize baslamis olduk..

Alitalia, beklentilerin tersine tam vaktinde indi. Pasaport, gümrük işlemleri sorunsuzdu. İki küçük çekçekli çantamız ile dışarı çıktığımızda karşımızda bulduğumuz resmi elbiseli, güleç yüzlü bir siyahi -bizim de onaylar şekilde bakmamızla- yanımıza geldi ve para bozdurmak isteyip istemediğimizi sordu... Polis sanabileceğiniz bu insanlar aslında bavul taşıyıcılardı, ama sadece o işi yapmıyorlardı. Konuşarak yürüdük ve pazarlık ettik. 1 dolara 3,5 Bolivar vermek istedi 4’de anlaştık. 200 dolar bozdurduk. Aslında biraz daha pazarlık mümkündü ama uzun yolculuk sonrası gücümüz pek yoktu ve bir an önce otele ulaşmak istiyorduk. Bavul görevlisi(!) bizi havaalanının resmi taksileri olan siyah Ford Explorer’lerin yanına kadar getirdi ve vedalaştık. Taksi fiyatı 170 Bolivar’dı (bozdurduğumuz paraya göre 42 USD) taksimetre yok ve pazarlık edilmiyordu.

Caracas, deniz kıyısındaki havaalanına 30 km kadar uzakta ve yüksek Avila dağının arkasında… Yol boyunca tropik bitki örtüsü ile kaplı bu dağın yamacından ilerledik ve şehre yaklaştıkça derme çatma kırmızı tuğladan yapılmış gecekonduları gördük… Dikkatimizi çeken diğer şey de yüksek katli binaların en üst katların (20. katin bile) balkon ve pencerelerin demirli olmasıydı.

Caracas301.jpg


Otelimiz Altamira semtinde. Burasını daha çok güvenlik için seçtik. Çünkü şehrin daha ucuz otellerinin bulunduğu bölgelerde akşam karanlığına yakın pek dışarı çıkılmaması tavsiye ediliyor. Biz de şehri henüz tanımadığımızdan bu seçeneği değerlendirdik.
Otel odamıza yerleşip biraz dinlendikten sonra çevreyi keşfe çıktığımızda saat 5’i geçiyordu. 25-26 derecelik bir sıcaklık vardı. Meydandaki hareketliliği bir süre izledik, ara sokaklara daldık. Ne kıyafetimiz ne de tipimiz bizi çevremizdeki insanlardan ayırmıyordu.
 

Etiketler

Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas


Caracas_01.jpg


Caracas234.jpg


15 Şubat Pazar günü Venezuela’da bir referandum var. Halk aşağı yukarı ikiye ayrılmış durumda. 10 yıllık başkan Hugo Chavez’in taraftarları referandumda “Si” çıkması için var güçleri ile çalışıyorlar, çünkü bu durumda Chavez 2012 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde tekrar aday olabilecek. Bu karizmatik sosyaliste karşı aday çıkarmakta zorlanan sermaye sınıfı ise ülkedeki enflasyon ve suç oranlarındaki artışları Chavez’in aleyhine kullanarak “No” peşinde koşuyor.

Caracas_02.jpg


Caracas_03-1.jpg


Caracas_08.jpg


Caracas’ın seçkinler mahallesi Altamira’nın hareketli meydanında evetçiler ile hayırcılar yan yana gösteri halindeler. Caracas’ın insanı çıldırtabilecek kadar yoğun trafiğinde her kırmızı trafik ışığı “evet”çiler için ellerinde pankartları ile bir gösteri fırsatı yaratıyor…

Caracas254.jpg

Gosteriler devam ediyor, biz de gosterilere katiliyoruz…
 

Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas


Caracas’ın trafiği İstanbul’u aratmıyor . 5 milyon nüfuslu bu şehirde, 2 milyon araç var (ki bu nüfusun yarısının otomobil sahibi olabilmesi ekonomik nedenlerden dolayı mümkün değil).

Venezuela bir petrol ülkesi. Petrol rezervleri şeyhlerinki ile yarışıyor. Benzinin litre fiyatı 11 yıldır sabit kalmis.. Bugünkü serbest kur ile 1 litre benzin 3,2 kuruş. Biliyorum anlaşılması zor, o yüzden şöyle söyleyeyim; orta sınıf bir arabanın deposu bu fiyatla İstanbul’da 1,6 TL’ye (1 USD ) dolacaktı... Ya da başka bir deyimle Tanrı Türkiye’de niye petrol olmaması gerektiğini iyi biliyormuş diyebiliriz :smiley:. Dünyanın en pahalı benzinin kullanan Türk insanı İstanbul trafiğini yaratırken, dünyanın en ucuz benzinini kullanan Venezuela’lının Caracas’ın bu trafiğini yaratması çok olağan geldi bize. Çünki aradaki fark –benzin fiyatındaki gibi- 200 misli değil! Ama Caracas’lı bu trafikten çok muzdarip ve şehir kesif bir egzoz gazı kokusu içinde yaşıyor, tüm o tropik yemyeşilliğine karşın…

Caracas_10.jpg

Caracas_12.jpg
 

Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas


İlk kez, tüm paramızı nakit olarak harcama zorunluluğumuzdan bu gezimizde biraz tedirginiz. Bu gibi uzun seyahatlerde nakit para taşımak (hele Venezuela gibi, suc oranının çok yüksek olduğu ülkelerde) her zaman ağır bir yüktür. Bu zorunluluğun nedeni Venezuela’da dolar kurunun sabit olması.. Dolar resmi kuru 2,15 Bolivares. Yani resmi kur ile harcama yapacak olsak (kredi kartı veya ATM çekim) Venezuela bize son Japonya seyahatimizden 3 misli pahalıya patlayacaktı.

Bir turizm acentesi sahibi arkadaşımızın tanıdığı, güvenilir olduğunu düşündüğümüz bir acentadan paramızı bozdurduk.. Havaalanında ilk karsılaştığımızdan farklı, 1 USD=5.1 Bolivar . Bilmiyorum daha sonraki zamanlarda karaborsa kuru degisik olacak mi? Göreceğiz…

Caracas_04.jpg


Caracas_05.jpg


Caracas299.jpg


Hafif yağmurda alışveriş merkezi olan Sambil’e yürüdük. Burası söylenene göre Güney Amerika’nın en büyük AVM’si imiş.. AVM’ler tüm dünyada neredeyse birbirinin eşi. Tek değişen şey halklar… Venezuela halkını (tabii orta sınıf veya varlıklı olanlarını) biraz gözlemlemek fırsatı bulduk... İnsanlar genel olarak Latin amerikan tarzı idi ve bize çok değişik gelmediler. Yoksul kesimi de gördükten sonra belki Venezuela insanı hakkında daha iyi bilgimiz olacak…
 

Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas


Caracas_11.jpg


Caracas_13-1.jpg


Caracas’ın merkezini bir sonraki gün keşfettik. İnsanların hayatı açık alanlarda yaşadığı, birbirleriyle meydanlarda, kafelerde bir araya geldiği tipik bir Latin Amerika ülkesiydi burası. Belki insanlar çantalarını biraz daha sıkı kavramış yürüyorlardı, ama bu da bize pek yabancı bir şey değildi. Bir de çevrede biraz fazla polis ve askere rastlıyorduk.

Caracas_21.jpg


Caracas_20.jpg


Parque del Este, Burası Caracas’ın büyük parklarından. İçinden yürüyerek geçtik, biraz egzoz gazından bu şekilde uzaklaşmış olduk. Çıkışta metroya bindik ve Sabana Grande adlı bulvara geldik. Burası Caracas’ın tarihi merkez caddesi. Ama son 20 yılda bozulmuş ve değeri düşmüş. Ama hala popüler ve kalabalık. Zengin mahallesi Altamira’dan sonra burası daha bir fikir verdi bu ülke ve halkı hakkında. Dikkatimizi çeken şey çevrenin pisliği, ki İstanbul ile başa baş sayılabilir ve insanların basit giyimleri oldu..

Daha sonra metro ile şehrin tarihi merkezine gittik. Orada da dolaştık, bir meydanda oturduk yorulunca ve insanları izledik, dinlendik. 100 basamakla tırmandığımız yüksekçe bir yerden bize fotoğraf çektirmeyen asker ilginçti. Sonradan anladık ki Chavez’in sarayını çekmek istemişiz!

Caracas.jpg
 Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas


Caracas193.jpg


Caracas metrosu kalabalık ama düzgündü. Üstelik de oldukça ucuz, tek biniş bizim paramızla 15 kuruş… Ağzına kadar dolu trenler 2 dakika içerisinde boşalıyorlardı. İstanbul’dan alıştığımız daracık koridor, merdiven ve peronlar yoktu burada. Belli ki bilgili bir belediye ve mühendis ekibi tarafından planlanmış bir metro sistemi ile karşı karşıya idik. İnsanların vagonlara binerken sıraya girmesi ve vagon dolunca bir sonraki seferi beklemesi ise biraz tuhaftı doğrusu..

Caracas277.jpg

Cachapa; mısır unundan yapılmış amerikan pan-cake icine peynir ve jambon konulmuş, pek ağız tadımıza uygun bir yiyecek değildi.

Caracas281.jpg

Arepa ise etli, soslu ve bol peynir rendeli sandviç. Bu bize daha uygundu… Yanında taze sıkılmış meyve suları içtik…
 

Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas


Caracas173.jpg


Dünya güzellik yarışmalarında Venezuela güzellerinin pek sık kraliçe seçiliyor olması bizi haliyle yolda kraliçe aramamıza, bakınmamıza sebep oluyordu.. Ama sokakta dolaşanlar pek bir kraliçe olacaklar gibi gelmedi bize…

Yarin gece otobüs ile And dağlarındaki Merida şehrine dogru yola çıkıyoruz. 13 saat sürecek bu yolculuğumuz icin biletimizi ‘buscama’ yani geniş ve yatar koltuklu olandan aldık.. Merakla bekliyoruz, bakalim ne ile karsılaşacağız…

Devam edecek ;)
 

BamBina

Zirve
Mesajlar
2,198
Tepkime Puanı
1
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas

Harika... Büyük bir keyifle okudum.

Anladığım kadarıyla,yemekler hariç, bir çok şeyde İstanbul'a benziyor... Size fotoğraf çektirmeyen asker de güzeldi... :D

Devamını bekliyoruz, iyi yolcuklar... :smiley:
 


Solana

Kamp II
Mesajlar
320
Tepkime Puanı
2
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas

Tesekkurler arkadaslar...
Gezimiz,
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25235.new#new
baglantisindan devam ediyooooor :smiley:
 

edeniz6

Yeni Üye
Mesajlar
10
Tepkime Puanı
0
Yer
Bursa
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas

Kraliçe yokmu :smiley: şimdi şaşırdım işte :p
çok hoş bir yazı olmuş..
Bu şehiler arası bağlantılarda kullandığınız otobülerin fiyatlarına yazsaydınız keşke :smiley:
 

ozgyildir

Kamp I
Mesajlar
121
Tepkime Puanı
21
Yer
konya ereğli
Web
picasaweb.google.com
Ynt: Venezuela'dayım, Caracas

hanım kafayı şiliye taktı,artık farz oldu gidecez oralara da,anladığım kadarıyla hayat şilide ucuz ama konaklama ve uçus masrafı ne kadar,bilgi verirseniz gezi notlarınız arasında memnun oluruz,takipteyız sizleri
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,643
Mesajlar
1,507,971
Kayıtlı Üye Sayımız
171,151
Kaydolan Son Üyemiz
OAOH

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst