Uygun Fiyat Yeterli Isınma Hk.

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YanlışGezenAdam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,514

memret

Kamp II
Mesajlar
244
Tepkime Puanı
150
Yer
İstanbul
ilgi


Verdiğiniz ekteki Hesaplama İlginç geldi. Neden 30 m3/s kabul edildiği yazmıyor
Bir insan normal nefes alıp verme sürecinde 500 mL kadar havayı akciğerlerine alabilmekteymiş. Normal ve sağlıklı insan dinlenme halinde saatte yaklaşık olarak 720 defa soluk alıp verdiği düşünülürse; bir insanın saatte 720x500 mL=360 000 mL hava soluduğu hesaplanır. Yani saatte 360 litre hava solunuyor.Buda yaklaşık 0.36 m3
Ortama soluk alıp vermenin 5 kat daha fazla hava içeri (hava tazeleme döngüsü olarak) girse 1,8 m3 saatte ancak ediyor.

Taze hava ihtiyacı :
TS 3419 göre 25 ile 30 m3/h

Kaynak:
 

Etiketler

memret

Kamp II
Mesajlar
244
Tepkime Puanı
150
Yer
İstanbul
Veriğiniz tablo benzerlerini gördüm.Fakat neye göre hangi standart ölçümler sonucu belirlenip kabullendiği hakkında fikir edinemedim.
Yukarıda çok kaba taslak yaptığım bir insanın akciğer kapasitesine bağlı olarak yapılan hesaplamanın çok üstünde değeri kabul etmelerinin mantığını anlayamadığım .Varsayım olarak kabul edilmiş geçilmiş gibi.

Çok değişkenli bir durum olduğundan kişibaşı genel olarak 30m3/h olarak kabul görmüş demekki.

TSE standardı olan TS 3419 de de bu şekilde yer almış.
 

kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,374
Tepkime Puanı
1,231
Yer
İSTANBUL

Konuyu geresiz uzatmış gibi oldumda
aşağıdaki linkini verdiğim kaynakta
DIN 1946-6 Standartında

sürekli oturulan binalarda nem ve hijyen için havalandırmada 70 m2 lik alanda 65m3/h verilmiş.Yani kişi başı değil.


kaynak

Karavanda havalandırma sıkıntısı olan yada olmayanlar konuya açıklık getirir artık.Benden bu kadar.
 

memret

Kamp II
Mesajlar
244
Tepkime Puanı
150
Yer
İstanbul
Konuyu geresiz uzatmış gibi oldumda
aşağıdaki linkini verdiğim kaynakta
DIN 1946-6 Standartında

sürekli oturulan binalarda nem ve hijyen için havalandırmada 70 m2 lik alanda 65m3/h verilmiş.Yani kişi başı değil.

kaynak

Karavanda havalandırma sıkıntısı olan yada olmayanlar konuya açıklık getirir artık.Benden bu kadar.

Konu önemli ve belirsiz olduğu için gereksiz uzatmış olmuyorsunuz.

DIN 1946-6 kişi sayısından bağımsız hesap yapmış,
TS3419 kişi sayısına göre hesap yapmış,

Ortak yanları: ciddi şekilde sürekli temiz hava girişi gerekliliği

taze hava.jpg
 

Mesajlar
1,784
Tepkime Puanı
2,437
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Bizler için en önemli soru olan gece uykusu boyunca karavanın içindeki havanın yeterliliği, sadece kişinin günlük soluduğu 12m3 değeri üzerinden ampirik de olsa hesaplanabilir tahmin edilebilir diye düşünüyorum.

Bu havanın yukarıdaki veriler işığında, tekrar solunamıyacak oksijen yoğunluğunda olması, diğer standart verilerden de çıkarıldığı kadarıyla bu değerin hava çevirim katsayısı ile çarpılmasını gerektirmekte.
Fakat karavanlar gibi küçük hacımlar için böyle bir katsayı elimizde yok.

Motokaravanların mobilyalı yapı ile kaybettikleri hacımı sürücü bölüm ile tekrar kazanabildikleri düşünülürse, yine tesadüfen yaklaşık 12m3 civarında olan bu değerin, tek kişi nin ~8 saatlik uyku zamanı için sorunsuz yetebilmesi gerekiyor ? Çünkü bu durumda çevirim katsayısı, bence tahminen yeterli (?) 3 gibi bir değere ulaşmakta.(24/8=3) Pencerelerin açık bırakılabildiği mevsim ve yerlerin de katsayıyı göreceli esnettiği unutulmamalı..
(Diğer bir deyişle kişi gecede sadece 4m3 havayı tekrar solunamaz hale getiriyor. Fakat işaret ettiğim gibi kapalı hacımlardaki oksijenin gerekli %17 limitinin altına düşmemesi için, devamlı temiz havayla desteklenmesi gerekmekte)

Tabi sizler de tecrübelerinize dayanarak tahmini değerlerinizi yazabilirsiniz.

Ayrıca panelvan kapılarının kapanırken ani hava basıncını düzenleyen yapıları, yük bölümünün su tahliye delikleri ve eğer varsa orjinal karavan pencere ve hekilerinin hava geçirgen yapısı bu hacımı daha da yeterli düşünmemizi sağlamakta..

Sorun bence özellikle ikinci kişi ile başlamalı ?

Bu tespitimle umarım başka bir şeyi işaret ettiğim anlaşılmaz ?
Şimdi durup dururken, bir de hanımlardan zılgıtı yemeyelim... :p

.
 
Son düzenleme:safiranefe

Ana Kamp
Mesajlar
84
Tepkime Puanı
20
Karavanda tam zamanlı yaşam için webasto ekonomik bir çözüm değil. Sadece yakıt değil elektrik de yetiştiremezsiniz.

Tam zamanlı yaşam için, araç dışında yakacağınız kömürlü semaverin suyunu, araç zeminine döşeyeceğiniz alttan ısıtma borusunda gezdirmeniz bence en güzel çözüm olur. 4w-5w lık fırçasız(7/24 çalışır) sıcak su pompaları var bu işinizi fazlasıyla görür. 100w lık bir güneş paneli ile odun/kömür dışında yakıt ihtiyacınız olmaz.

Semaveri basit bir şekilde izole edersiniz.
Odun kömürle uğraşmak istemediğinizde semavere bir pürmüz atıp LPG ile ısınırsınız. Yada eczaneden alacağınız serum takımı ile sıvı yakıt serumu yapıp semaveri sıvı yakıtla beslersiniz.

Semaverle ısınma üzerine bir kitap yazacağım sonunda:smiley::smiley:
Bu konuda cidden iyisin sanırım tekrar dağa geriye döncem alttan boru sistemini yapmalıyım semavere nasıl birşey yapmam lazım onu düşünüyorum resim var mı elinizde
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,666
Mesajlar
1,508,241
Kayıtlı Üye Sayımız
171,177
Kaydolan Son Üyemiz
kenan_a

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst