Uçuşun Temelleri

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,597

erthem

Moderatör
Mesajlar
2,379
Tepkime puanı
15
Yer
Ordu
UÇUŞUN TEMELLERİAerodinamik:

Uçmak için; Bir uçağın kanadı; en az uçağın ağırlığı kadar kaldırma gücü (lift) sağlamalıdır. Doğaldır ki bunu uçak durduğu yerde yapamaz, uçak bunun için itme gücü (thrust) kullanır. İtme gücü havayı kanatların altından geriye doğru iterek kaldırma gücünün oluşmasını sağlar. Eğer model uçağınızın yeterli itme ve kaldırma gücü varsa o zaman uçmanız ve eğlenmeniz mümkün olur.Kanatların Yeri:

Kanat yerleşimi genel olarak Üstten kanat ve Alttan Kanat olarak ikiye ayrılır Üstten kanat tipinde modelin ağırlığı kanatlar tarafından taşınır, model yana yattığında modeli denge konumuna getirmeye çalışacaktır. Bunun için üstten kanat modeller daha dengeli ve kolay uçarlar. Başlangıç için eğitim uçağı olarak tercih edilmeleri de bunun içindir. Alttan kanat modellerde ise bunun tersi geçerlidir. Kanatın altındaki ağırlık model uçağın uçuşunu daha dengesiz hale getirir.İleri seviye modelciler için idealdir. Bu tür uçaklar her türlü aerobatik hareketi yapabilirler.Kanat Profili (Airfoil):

Kanata yandan bakarken, kanadı önden arkaya doğru kestiğinizde, gördüğünüz kesit Kanat Profili (airfoil) olacaktır. Altı düz kanat profilleri düşük hızlarda daha çok kaldırma gücü sağladıkları gibi, model uçak yana yattığında tekrar düzelmesine yardımcı olur. Simetrik kanat profilleri, alt ve üstleri ayni şekilde olduğundan ters veya düz uçarken ayni kaldırma gücünü sağlarlar. Ters ve düz uçuş arasındaki geçiş yumuşak olur. İlerlemiş model pilotları tarafından tercih edilir. Yari simetrik kanat profili ise iki tipin birleşimidir. Orta seviye pilotlara önerilir.Kanat Alanı / Kanat Yüklemesi:

Kanat alanı kaldırma gücü sağlayabilecek kanat yüzeyidir. Kanat yüklemesi ise bu yüzeyin uçağın ağırlığına oranıdır. Kg/Dm2 veya Oz/ft2 şeklinde ifade edilir. Genellikle düşük kanat yüklemesi acemiler için en iyisidir. Uçak daha iyi davranır ve kolay kontrol edilebilir .Dihedral:

Kanatın gövdeyle yukarı doğru yaptığı açıdır. Yüksek dihedral daha kararlı bir uçuş ve daha az akrobatik yetenek demektir.


image1483.gifKanat Kalınlığı:

Kanat kalınlığı üstten alta ölçülür ve ne kadar ne kadar sürtünme (drag) oluştuğunu belirler. Kalın kanat fazla sürtünme oluşturur, daha düşük hız ve daha yumuşak stall demektir. Acemiler için idealdir. İnce kanat daha yüksek sürat ve ani stall demektir, yarışlar ve akrobasi için tercih edilir.İniş Takımının Yeri:

Üç teker iniş takimi (iki tane kanat "ana iniş takımı" ve bir tane burun iniş takimi) kalkış ve inişleri kolaylaştırır. Yeni başlayanlar için idealdir.
 

Etiketler

GÜRSU

Yeni Üye
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Ynt: Uçuşun Temelleri

Ya bir soru sormak istiyorum Erthem.Türkiye de Pilanör Eğitimi veren Sadece Bursa da var değil mi.Ya uçmaya önce herhalde Pilanör Eğitimiyle başlanıyor .Ve merakımdan soruyorum Erthem.Bunu için ne gerekiyor?Bir bedeli varmı ne kadar varsa da.
 

balum

Yalan Dünya
Mesajlar
1,143
Tepkime puanı
0
Yer
Ankara
Ynt: Uçuşun Temelleri

Planör eğitimi THK tarafından Eskişehirde de verilmektedir.Detaylı bilgi için:
http://planorucusokulu.thk.org.tr/
 

yesilli

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Ynt: Uçuşun Temelleri

slm erthem msj göndermiştim ama sanırım ulaşamadım sana niğde ünv.deyim sizin kulübe üye olmak istiyorum müh gelicem pazartesi kurs veriyormusunuz yamaçparaşütü için?
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,734
Mesajlar
1,497,236
Kayıtlı Üye Sayımız
170,173
Kaydolan Son Üyemiz
Hekimogluyasin

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst