Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Küçük Dede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,579

Küçük Dede

Discovery II 4.0 V8
Mesajlar
1,671
Tepkime Puanı
2
Yer
Dallas / TX
Skeet ve trap tüfekleri adındanda anlaşılacağı gibi spor atışları için özel üretilmiş tüfeklerdir.

Ağırlıkları genellikle 3,5-4 kg civarıdır.(Av için üretilen tüfeklere kıyasla oldukça ağırdırlar)

Skeet tüfekleri genellikle 71 namlu ve açık şoklu olarak üretilirler.

Trap tüfekleri ise genellikle 76 namlu ve full şoklu olarak üretilir. Trap tüfekleri, yüksek bantlı ve düz kundaklı olarak üretilir. (Amaç,yükselen plağı daha kolay yakalamak)

Skeet atışı, 140 km/h hızla fırlatılan, kuleler arasında geçiş yapan plakları vurmak essasına dayanan bir atış şeklidir. Kural gereği atışta 24 gr.lık 9/5 saçma nolu fişekler kullanılır. Atış boyunca atıcı 125-150 atış yapar. Öyleyse atıcının elindeki silah bu amaca uygun dizayn edilmiş olmalıdır ki, atış olabildiğince kolay ve isabetli geçsin. Bu dizaynın ana hatları şunlardır:

Bir skeet tüfeğinin en önemli özelliği şokudur. Özel üretim açık (geniş) skeet şokları tercih edilir. Skeet atışında ancak açık bir şokla (4-5 numara) plağı kıracak saçma grubu optimum dağılımayla hedefe ulaşabilir.

Namlu boyu, marka ve imalatına göre, uygun noktada ağırlık merkezi verecek şekilde, 65-71 cm arasında olmalıdır.

Atıcının 125-150 atış yapacağını varsayarsak, Atışlar sırasında tüfeğin fazla sarsılmaması için (aynı zamanda atıcının da fazla sarsılmaması için) bu tüfekler asgari 3,5 kg veya üstü ağırlıkta olmalıdırlar.

Trap atışına gelince, atıcı gittikçe uzaklaşan plaklara atış yapacaktır. Trap plağı uzaklaşmakla birlikte aynı zamanda yükselmektedir de. Genellikle dik kundaklı tüfekler tercih edilir çünkü bu kundak atıcının kendiliğinden bir üstleme yapmasına olanak verir. Bu kural değil, tercihe bağlıdır.
Atışlar 24 grlık7/5 no fişeklerle yapılır ve plak gittikçe uzaklaştığından dolayı, plakayı uzakta kırmaya yönelik olarak 3/4 ve 4/4 şoklu tüfek tercih edilir.
Tüfeğin iyi kontrol edilmesini sağlamak amacıyla ağırlık merkezini öne taşıyan daha uzun namlular tercih edilir.(76 cm. gibi.)

Atıcı yine 125 adet fişeği kısa bir süre içinde atacaktır. Sarsıntının önüne geçmek için tüfek ağırlığı yine av tüfeğine göre fazla olmalıdır.

Son olarak Skeet ve Trap sporunda 12 Kalibre tüfekler kullanılır.

Bu tür tüfekler avda kullanılabilir.Ancak bir zorunluluk olursa bu denenebilir. Öncelikle av için luzumsuz derecede ağır tüfeklerdir.


Skeet Tüfeği (Huğlu)Trap Tüfeği (Huğlu)

 

Etiketler


Küçük Dede

Discovery II 4.0 V8
Mesajlar
1,671
Tepkime Puanı
2
Yer
Dallas / TX
Ynt: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

katenerci' Alıntı:
son aldığın silah ne alemdde adaşım varmı sıkıntı

Hangisi hocam, slug namluyu mu diyorsun :smiley:)
İkisi de son derece iyi, hiç bir sorun yok. Slug namluyla ateş etmek inanılmaz bi keyif. :smiley:

konuralp_niva' Alıntı:
bilgiler için teşekkürler güzel bir konu :smiley: :smiley:

sen de yardımcı ol da birşeyler yazalım buralara :smiley:
 

konuralp_niva

Kamp III
Mesajlar
576
Tepkime Puanı
1
Yer
sakarya
Ynt: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

herkeze merhaba trap sezonu başlıyor havaların açmasını sabırsızlıkla bekliyorum :smiley: 8)
 

maroff

doğayı ve insanı seven herkese can-ı gönülden slm
Mesajlar
51
Tepkime Puanı
0
Yer
kahramanmaraş
Web
www.maroff.org
Ynt: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

trap ve skeet tüfeklerinde yerli markaları mı tercih edersiniz yoksa yabancı markaları mı?
avantaj dezavantajları nelerdir?
bu konuyla ilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışalım bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak kadar güzel birşey yoktur!
 

Küçük Dede

Discovery II 4.0 V8
Mesajlar
1,671
Tepkime Puanı
2
Yer
Dallas / TX
Ynt: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

maroff' Alıntı:
trap ve skeet tüfeklerinde yerli markaları mı tercih edersiniz yoksa yabancı markaları mı?
avantaj dezavantajları nelerdir?
bu konuyla ilgili arkadaşların yorumlarını bekliyorum elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalışalım bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak kadar güzel birşey yoktur!

maroff merhaba,

Bu konu tamamen "duygusal" :smiley:

İthal tüfekler tabiki çok kaliteli ve dayanıklılar. Ancak yerli tüfeklerimiz de ithallerle yarışacak hale geldiler. Hatta yabancı markalar için namlu ,tüfek vb yapan firmalarımız var..

Benim iki tüfeğim de yerli ve ikisinden de son derece memnunum.. Sadece birinde bir boya kalkması oldu, ama mekanizma içerisinde kalıyor yani benim için sorun değil. Fabrikasyon olduğunu düşünüyorum çünkü böyle bir başka vaka duymadım.. Fabrika ile bağlantıya geçtim son derece ilgili davrandılar..
Yani gerek satış sonrası gerek kalite olarak ithal tüfekleri yakaladı Türk markaları.. Yerli tüfeklerin fiyatlarının da 1/4 oranında ucuz olması büyük avantaj..
 

hunter303

Ana Kamp
Mesajlar
20
Tepkime Puanı
0
Ynt: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

Sevgili Arkadaşlar, Bende double trap dalında Türkiye dereceleri yapmış elit kadro sporcusuydum.
Öncelikle trap tüfeklerinin yüksek bent olması tamamen tercih meselesi, üretimlerinde böyle bir zorunluluk yok. Dik kundaklı olması tamamen doğru. Şok tercihi ise tamamen tüfeği kullanan atıcıya endeksli, yakın atan bir atıcı için,üst namlu 2 alt namlu 4 olabilir. Yada her ikiside 4 olabildiği gibi full de olabilir. Bu tamamen atcının tercihidir. Yerli yabancı konusunda ise, şimdiki teknoloji ile, yerli tüfeklerin diğerleri ile hiçbir farkı yok. Yabancı tüfek kullandım, yarışma anında ejektör kırıldı, yerli tüfeğimi 15 senedir silmiyorum bile, tık demedi:smiley: Skeet tüfeği, ağırlık engel teşkil etmeyecekse av için de kullanılabilir. Ancak trap tüfeği dik kundaklı olduğundan dolayı av için uygun değildir..Yardımcı olmam istenilen bir konu var ise seve seve buradan yardımcı olmaya çalışırım.
Sevgiler..
 hunterfm

Ana Kamp
Mesajlar
33
Tepkime Puanı
0
Ynt: Trap ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

GÖNÜL İSTER Kİ KRİEGHOFF HADİ OLMADI PERAZZİ İLE ATALIM AMA HAYATIN GERÇEKLERİ HUĞLU YA TALİM :smiley:
 

katenerci

Kamp II
Mesajlar
229
Tepkime Puanı
2
Yer
ANKARA
Ynt: Trap Ve Skeet Tüfekleri Nasıl Olmalıdır ?

hunter 303 senin 15 senelik kullandığın yerli silahı silmene gerek yok .o kadaar atmaya zatenkendi kendini silmiştir.:smiley:
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,642
Mesajlar
1,507,970
Kayıtlı Üye Sayımız
171,151
Kaydolan Son Üyemiz
OAOH

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst