Panelvanda Kapıların Yalıtımı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 750
Mesajlar
2,080
Tepkime Puanı
2,793
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Panelvan kapılarının suyu geçirmesi yüzünden yalıtımlarının farklı yapılması gerekiyor !

Aşağıdaki videonun;
2. dakikasında kapının içine giren suyun hangi deliklerden dışarıya akmasının üreticilerince planlandığı,
3. dakikasında suyun arka dış kapı kolundan nasıl içeriye girdiği gösterilmekte ve
5. dakikasında da öndeki açılabilen camlar ile diğer su giriş yerlerine dikkat çekilmekte.

Video: https://youtu.be/SwWyhTtSM5Q

Video ayni zamanda, 6. dakikadan sonra kapı yalıtımında klasik çalışma yapıldığında suyun biriktiği yerleri gösterip, sonuç olarak da sadece kapı kaplamalarının ve kullanılmayan camların yalıtımını önermekte. Ayrıca isteyenler için tüm kapının içten keçe ile kaplanmasının da fazladan bir olanak olduğu ilave ediliyor.

Danke Christian.. 🙂
 
Son düzenleme:

.
Konuya bir yaklaşım da benden.
Arka kapıların alt yarısı neredeyse bütün panelvanlarda yatağın altındaki depo bölümünde kalacağından bu kısımların kaplamalarının yalıtımına mutlaka gerek olmamalı. Üst bölümde açılmayan pencereleri ise yatarken ve dışarısının görülmek istenmediği zamanlarda takıp çıkarılabilen yalıtım malzemeleri veya kalın perdelerle kullanmak mümkün.
Öndeki sürücü bölümünün kapılarına ise hiç birşey yapmazdım. Gerektiğinde ön cam ile pencereleri hatta geceleri de tüm sürücü alanını kalın bir perde ile ayırmak fazlasıyla yeterli olmakta.
Bence sürgülü kapıda da sadece alt yarımındaki kaplamayı üstten yalıtmak yeterli. Bunun için ince bir izolasyon şiltesini suni keçe ile kaplayarak yapıştırmak görüntü olarak da uygun bir çözüm sunmalı.

Yalıtım yaparken abartmanın gereği yok.
Çünkü yalıtımı olmadığı halde uygun ısıtıcılı karavanlarda -10 dereceye kadar bile yaşamak mümkün. Yazları da zaten zaman çoğunlukla dışarıda geçiyor.
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,076
Mesajlar
1,513,027
Kayıtlı Üye Sayımız
171,721
Kaydolan Son Üyemiz
cemile k

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status