Ömer Kaplıcası

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,029

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime Puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
1-17.jpg


İli: Afyon

İlçesi: Afyonkarahisar Merkez

Köyü: Demirçevre

Mevkii: Ömer kaplıca mevkii

Konumu: Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde bulunan Ömer Kaplıcası, Gecek Kaplıcasının yakınında ve il merkezine 15 km uzaklıkta yolun yaklaşık 1 km içerisindedir. Ulaşım sorunu olmayan kaplıcaya, il merkezinden kalkan servisler aracılığı ile ulaşım sorunu ortadan kaldırılmıştır

Grubu: Doğal Sitler

2-17.jpg


Nasıl Ulaşılır?

Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinden İl merkezinden kalkan servisler aracılığı ile

3-15.jpg


Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde bulunan Ömer Kaplıcası, Gecek Kaplıcasının yakınında ve il merkezine 15 km uzaklıkta yolun yaklaşık 1 km içerisindedir. Ulaşım sorunu olmayan kaplıcaya, il merkezinden kalkan servisler aracılığı ile ulaşım sorunu ortadan kaldırılmıştır.

Prof. Thomas Drew-Bear'a göre Afyonkarahisar'ın kuzeyindeki İsmail Köyünde imparator Domitian'a ait Roma Dönemi miltaşında sıcak su kaynağından bahsedilmektedir. Aquage Germ adlı bu kaynak Ömer ve Gecek hamamlarının bulunduğu yer olmalıdır. Efsaneye göre, Kaplıca'da bulunan ve kabir taşında “Ömer Dede” yazılı bir mezarda yatan Ömer Dede adlı bir çobanın asasıyla yeri kazarak şifalı suyu bulduğu söylenmektedir. XVII.yüzyılda (1611-1682) yaşayan ünlü gezgin Evliya Çelebi, Seyahatname'sinde (9.cilt) Ömerbey köyünde misafir kaldığını belirterek Ömer Kaplıcası'nın suyundan övgüyle söz etmektedir. Bulunan bir kitabeden büyük havuzun 1889 tarihinde Dühancızade Hacı Hasan Ağa tarafından yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

4-15.jpg


Oldukça zengin özellikleri olan Ömer Kaplıcası suyu; kimyasal olarak, klorür, bikarbonat sodyum, demir arsenik ve karbondioksitli sınıflandırmaya alınmıştır. İçerisinde amonyum, lityum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, stronsiyum, baryum, alüminyum, mangan, çinko, krom, bakır, titan, kurşun, iyodür, florür, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat ve hidroarsenat gibi iyonlar ile; metabolik ve metasilikat asitleri; gazlardan serbest karbondioksit ve serbest kükürtlü hidrojeni barındırmaktadır. Temperatürü 43 C ile 54 C arasında, radyoaktiviteleri 9,5 eman ve pH değeri de 7,2’dir.
Ömer Kaplıcası suyu banyo tedavisinde; artroz çeşitlerinde, romatit artrit, spondilartrit, ankilopoetita, fibrozitis, selülits gibi romatizmal hallerde (kronik bronşit, enfizem ve faranjit), kırık, mafsal şişliği ve yapışıklıklarda hemipleji, parapeleji ve çocuk felci hastalıklarında şişmanlık, beslenme bozukluklarında, sinir ve felç hastalıklarında, cilt hastalıklarında, metabolizma bozukluklarında, periferik damar hastalıklarında, eklem rahatsızlıklarında, kısırlık ve bronşit gibi hallerde faydalı olmaktadır. İçme tedavisi ile müzmin kabızlık ve bağırsak tembelliği, hazmı güç yapan mide ile hiposentik midelerde faydalı olmaktadır. Ayrıca solunum yolu ile kronik bronşit enfizem ve faranjitte de yararlı görülmüştür.

Kaplıca Afyon Ticaret Borsası’na kiraya verilmiş olup, Ticaret Borsası tarafından restore edilerek özel sektöre kiraya verilmiştir.

5-12.jpg


20 adet villa, (her villa 100 m² kullanım alanlı, 2 yatak odalı, şömineli, salonlu, amerikan mutfaklı, havuzlu, banyolu, tuvaletli ve barbekü teraslı), 1 adet 3 katlı apart otel, 8 adet tek odalı (2 yatak kapasiteli, banyolu, tuvaletli, mutfaklı), 12 adet apart daireli (2 odalı, banyolu, tuvaletli, mutfaklı). 20 adet aile banyoları (2 yatak kapasiteli, havuzlu-banyolu, tuvaletli, amerikan mutfaklı), 1 adet kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, 2 adet Türk Hamamı ve 1 adet kapalı büyük yüzme havuzu bulunmaktadır.


Afyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM)
 

Etiketler


AKCANLI

Yeni Üye
Mesajlar
9
Tepkime Puanı
0
Yer
MANİSA
Ynt: Ömer Kaplıcası

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Çok faydalı oldu.Yaz tatilinde geçerken Afyonda mola vermeyi planlıyorduk.
 

Mesajlar
178
Tepkime Puanı
0
Yer
Sivas
Ynt: Ömer Kaplıcası

Sivas'ımızda da güzel kaplıcalar var eğer ki buralarda şifa bulamazlar ise sivastaki balıklı kaplıcalar, sıcak çermik,soğuk çermik,yılanlı kaplıcaları tavsiye ederim...
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,071
Mesajlar
1,501,336
Kayıtlı Üye Sayımız
170,552
Kaydolan Son Üyemiz
Kampçınız

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst