Manzarası İle Sizi Şaşırtacak Kasaba; Eğin

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,971

gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime Puanı
77
Yer
Akhisar
Manzarası ile sizi şaşırtacak kasaba Eğin

Kavurma ve Çaşır mantarı yemeden buradan dönmeyin

Teoman Hünal

[attachment=1]

Bazı manzaralara hazırlıklı olamazsınız. Malatya havalimanına inmiş, Keban baraj gölüne doğru ilerliyorduk. Kızıl tepelerin yerlerini baraj gölüne doğru terkettikleri yemyeşil düzlüklere serpiştirilmiş gelincikler gözümüzü okşuyor, gölün pek mavi diyemeyeceğimiz rengini daha bir hoş gösteriyordu. Uzaklarda karlı tepeleriyle Munzur dağları yükseliyordu. Üzerimizdeki masmavi gökyüzü sabah güneşinin altında hem dağları, hem bizi kucaklıyordu. Arapgir’den sonra yol tepelere tırmanmaya başladı, Dutbeli’ni geçtikten sonra adeta bir uçurumun kenarına asılmış olan yoldan Fırat Nehri’ne doğru inmeye başladık ve Malatya’dan ayrıldıktan üç saat kadar sonra karşımıza dünyanın en güzel manzaralarından birinin eşliğinde Eğin çıktı. Dört bir yanında yükselen dağların arasında Fırat Nehri’nin açtığı yemyeşil bir vadide bir yamaca kurulmuş, mağrur, çok güzel bir kasaba.

Bizden neredeyse yüzyıl önce, 1918 yılında aynı virajda duran Kazım Karabekir Paşa günlüğüne “Eğin’in latif manzarasını İsviçre’de bile görmedim” diye yazmış. Paşanın gördüğü manzara bugünkünden daha görkemli olmalıydı. Eğin o zamanlar 40 bin civarında olan nüfusu ile önemli bir merkezdi. 1907 Salname’sinde (resmi yıllık) nüfusunun üçte biri gayrimüslüm olan Eğin’de “Ahali arasında terbiye, eğitim görmüş adamlar çoktur” diye kayıt düşülmüş. O zamanlar ilk katları taş, üst katları çok ilginç panjurlu ahşap konaklarla dolu olan Eğin daha sonra çok göç vermiş, bugün nüfusu sadece 2 bin 250 kişi kalmış. Konakların, evlerin çoğu yıkılmış, ama kasabada hâlâ o görkemli dönemi yansıtan evleri görmek mümkün. Eğin evlerinin birbirinden güzel kapı tokmakları var. Tokmaklarda altta bulunan küçük halkalar kadınlar tarafından, asıl büyük tokmaklar ise erkekler tarafından kullanılıyormuş. Bu sayede ev sahibi kapıyı çalanın erkek mi, kadın mı olduğunu anlayabiliyormuş.
Kurtuluş Savaşı’na maddi ve manevi çok katkısı olan Eğin’e 1922 yılında Gazi Mustafa Kemal’e atfen Kemaliye ismi verilmiş. Ancak yerel halk çok sayıda türküde, maniler adı geçen Eğin’e hâlâ eski ismiyle hitap ediyor. Şehrin içinden fışkıran buz gibi bir gür pınar Kadıgölü adı verilen küçük bir havuzdan hemen yanıbaşındaki Orta Camii’yi adeta yalayarak şehrin içinden Fırat’a doğru çağlayarak akıyor. Kemaliye’de su o kadar bol ki, yerliler evlerindeki, bahçeleri muslukları kapatmaya gerek duymamakla övünüyorlar.

Kavurma ve Çaşır mantarı yemeden buradan dönmeyin
Yeme içmeye gelince şehrin tek lokantası sayılabilecek Bozkurt Oteli"nin lokantasında kavurma yemeden dönmeyin derim. Kemaliye etleri ve kasaplarıyla ünlü. Ağzınızda dağılacak kadar zarif bir kavurmanın yanında sadece ilkbahar aylarında bulunabilen Çaşır mantarı da olursa kendinizi bir ziyafete hazırlamanız gerekir. Çaşır mantarı neredeyse yarım metre genişliğinde, dilimlenip kömür ızgarasının üzerine atılınca nefis oluyor. Keçi peyniri ve harika bir sarıçiçek balı eşliğinde kahvaltı ise bu kadar muhteşem bir tabiat içinde güne başlamak için ideal. Tabiat denince Kemaliye’nin kurulduğu vadiye açılan Karanlık Kanyon’dan bahsetmemek olmaz. Fırat’ın coşkun sularının binlerce yıl içinde açtığı bu kanyon 500 metrelik uçurumlarıyla dünyanın en derin kanyonlarından birisi. Kanyonun bir kenarına el emeğiyle kazılarak açılmış olan Taşyolu bir arabanın zorla geçebildiği uçurumun kenarına işlenmiş 10 km uzunluğunda bir yol. Her virajda yüreğinizin ağzınıza gelmesini istemiyorsanız, kanyon boyunca harika bir bot gezisi de yapabilirsiniz. Buralar baraj gölünün bittiği yerler olduğu için su oldukça durgun, tabiat ise alabildiğine vahşi.

Kemaliye’ye gitme nedenleri bu doğa harikası vadi, iyi korunmuş ahşap evlerle dolu “Tarihi Kentler Birliği” kurucusu bir kasaba ve doğa harikası bir kanyondan ibaret değil.

Fırat vadisine bakan yamaçlara serpiştirilmiş köyleri Kemaliye’dekiler kadar güzel evlerle dolu. Bütün vadiye hakim olan Sırakonak köyünden Apçağa köyüne yapacağınız bir saatlik bir yürüyüş hayatta olup nefes alabildiğiniz, bu kadar güzel bir ülkede yaşadığınız için şükretmenize yetecektir. Bir yandan vadinin karşı tarafında kayaların üzerine kartal yuvası gibi konmuş evleriyle Bahçe Mahallesi dikkatinizi çekerken, öte yandan önünüzde uzanıp giden çiçeklerle dolu patikadan ve uzaklardaki dağlarının karlı tepelerine uzanan panoramadan gözlerinizi alamayacaksınız. Ama dedim ya, bazı manzaralara hazırlıklı olamazsınız.

21-26 Haziran Kültür ve Doğa Sporları Şenliği
Kemaliye bir doğa sporları cenneti ve her yıl bir Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenliği’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 30. kez düzenlenecek olan şenlik 21-26 Haziran tarihleri arasında. (www.kemav.org.tr ) Bölgeye yapılacak aydınlatıcı, keyifli ve eğlenceli bir gezi için tanınmasında çok fayda olan Şevket Gültekin tam bir Eğin aşığı. ([email protected] , 0542-6960063)

Nasıl gidilir?
Kemaliye, Erzincan’a bağlı olmasına rağmen Malatya veya Elazığ’dan ulaşmak daha kolay; her iki havalimanına da iki-üç saat mesafede. Konaklamak için Bozkurt veya Yeşil Eğin otelleri ideal.


12.06.2011

**********************************************************************************************
Alıntı: http://pazarvatan.gazetevatan.com/haberdetay.asp?hkat=1&hid=17285&yaz=Teoman%20H%FCnal

Cavid Sezen

17285_63_1.jpg
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,648
Mesajlar
1,508,041
Kayıtlı Üye Sayımız
171,156
Kaydolan Son Üyemiz
HunterMehmet

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst