Kırlangıç Zamanı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceranus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,895

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime puanı
11
Yer
ANKARA
Baharla beraber "kuş göçü" de başladı... Doğa Derneği "Yaşayan Bahar" kampanyası ile başımızın üzerinden geçen kuşlarla bizi tanıştırıyor... İşte o kuşlardan biri: Kırlangıç...

Kırlangıçlar, parlak koyu mavi sırtı, pas rengi boğazı, beyaz göbeği ve uzun çatallı kuyruğu olan küçük kuşlardır.

Uçarlarken tamamen siyah görünürler, süzülerek uçmaları ve uzun kuyrukları sayesinde onları fark etmek oldukça kolaydır.

Kırlangıçlar tellerin ya da binaların üzerinde oturduklarında şakır ve birbirleriyle gevezelik yaparlar. Kırlangıçlar tüm Avrupa’da yaygındır, İskandinavya’dan, Türkiye’ye ve hatta Afrika’nın Akdeniz kıyılarına kadar bir çok yerde görülür. Kırlangıçları Avrupa’da yalnızca baharda ve yazın görebilirsiniz.

Kırlangıçlar bahar zamanında üremek, yuva yapmak ve yavrularını büyütmek için kuzeye, Avrupa’ya uçarlar. Kırlangıçları Türkiye’de Mart – Eylül arasında görmek mümkün.

Kırlangıçlar efsanevi uçucudurlar. Çok çeviktirler ve zamanlarının çoğunu böcekleri yakalamak için havada geçirirler. Bu özellikleriyle ebabillere çok benzerler, fakat ebabiller çoğunlukla şehirlerde, kırlangıçlar ise kırsal alanlarda yaşarlar. Bununla birlikte görünüşlerinde de bir çok farklılık vardır.

Kırlangıçlar küçük bir kase şeklindeki yuvalarını tükürükleriyle ve çamurla yaparlar. Eğer bir çiftlikte yaşıyorsanız, kırlangıç yuvası bulabilmek için eski binalara, tahta kirişlere ya da çatı kirişlerine bakmanız iyi bir fikir olacaktır. Yuvayı bulduğunuzda çok sessiz olabilirseniz yuvada yavrularını böceklerle besleyen kırlangıç ailelerini görebilirsiniz. Emin olun, bu gerçekten çok değerli bir gösteridir.

Kırlangıçlar Avrupa’da yaygındır ve Avrupa’daki popülasyonları oldukça iyi durumda. Yine de unutmamalıyız ki, kırlangıçların yaşam alanlarının herhangi bir zarara uğraması onların sayılarının azalmasına ve hatta kıtamızda bir daha hiç görülmemesine neden olabilir. Bu nedenle kırsal alanların korunması oldukça önemli.


Kaynak: Yaşayan Bahar.org
 

Etiketler

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime puanı
11
Yer
ANKARA
Ynt: Kırlangıç Zamanı

Krlang.jpg
 

rechargeable

Kamp III
Mesajlar
518
Tepkime puanı
7
Ynt: Kırlangıç Zamanı

aynı yuvaya tekrar geliyorlar. yavruları da çok sevimli oluyor. arkadaş mevsimlik evinin penceresini açık unutmuş geçen sene bir çift salonun köşe duvarına yuva yapıp yavru çıkartmışlardı. ;D bu sene gene gelecekler :smiley:)) camları açmak gerekecek :D
 


ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime puanı
11
Yer
ANKARA
Ynt: Kırlangıç Zamanı

Aynı yuvaya tekrar geldiklerini bende gözlemliyorum, yazlığımızın balkon altında bulunan yuvalarından her yıl 2 adet yavru uçuruyoruz :smiley:


Ömer, fotoğraf için teşekkürler, çok şirin :smiley:
 
ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime puanı
11
Yer
ANKARA
Ynt: Kırlangıç Zamanı

Şu anda yakamda kuş gözlemcilerinden aldığım kırlangıç rozeti takılı :smiley:
 

matiate

Zirve
Mesajlar
2,368
Tepkime puanı
0
Yer
İZMİR
Ynt: Kırlangıç Zamanı

Rozeti taktığın anı anımsatmış oldum sana bu sayede.Görüşmek üzere iyi akşamlar :smiley:
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,722
Mesajlar
1,496,981
Kayıtlı Üye Sayımız
170,146
Kaydolan Son Üyemiz
ardaurkmez

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst