Karavanda Hermatik Gaz Sobası Kullanımı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murat.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,942

Murat.S

Ana Kamp
Mesajlar
72
Tepkime Puanı
22
Yer
İstanbul
Telsiz Çağrı Kodu
TA2MIN
Herkese merhaba,
Çekme karavanıma hermetik bir gaz sobası takmayı düşünüyorum. Çekme karavan bölümünde bu konu hakkında araştırdıklarımı yazıyorum. Forumdan arkadaşlarda görüşlerini bildirdiler. Buradan ısıtma konusunda tecrübeli arkadaşlardan da destek alabilmek için bu konuyu açtım.
Belki moderatörler uygun görürse o konuyu buraya taşırız veya bağlantıyı buraya da ekliyorum. Değerli katılımlarınızı bekliyorum.

Açtığım konu:

Forumda daha önce bu konu hakkında yapılmış çalışmaları okudum. Fotoğraflarını inceledim. Kullanan çeşitli kişiler ile görüştüm. Memnuniyetsiz birisine rastlamadım.

Fakat baca tasarımı benim kafamı çok kurcalıyor. 15 cm çapında 15-20cm çapında bir baca görüntüsü olsun istemiyorum.

Bacanın dışarıya çıkarılması aşamasında çalışma yapılan 2 adet konu var. Ama anladığım kadarı ile son halinde değişiklik yapmışlar ama uzun süredir forumda görünmüyorlar. O yüzden kendilerine ulaşamadım.

Baca için bulduğum olası seçenekler
1- Forumdan @dogan124 'ün yaptığı dış tasarım, sanırım hava girişini arttırmak için değişiklik yapmış sonradan.
Soba137

2- Forumdan @şenol yirmiibeş'in yaptığı tasarım

Baca2

3- Bacanın 10cm olarak kombi şofben bacası çapına düşürülmesi
Baca1

4- Hermetik baca çıkışının temiz hava girişinin ve atık hava çıkışının ayrılarak temiz hava çıkışın aşağıya atık havanın yana veya yukarı verilmesi
Bacatasarim2 Bacatasarim

5- Bacayı sökülür takılır yapmak kullanılmadığı zamanlar için bir kapak veya menfez kullanmak.
 

Etiketler

Bu sobaları inceleyen oldumu acaba ?
Gayet güzel ve estetik görünüyor.

Soba çok güzel gözüküyor ama 90cm eniyle çok büyük yer kaplıyor. Yeri müsait olanlar kullanabilir. Bir de 8kw karavan için biraz fazla gibi geliyor bana.
 

Genişliği 79 cm olanda var, onunda derinlik ve yükseklik biraz fazla. Termostatlı olduğu için gücün fazla olmasından zarar gelmez diye düşündüm.
 

Birkaç gün önce 750watt/1500watt iki kademeli termostatlı fanlı seramik ısıtıcı aldım. Asıl sobayı almadan bununla bir deneme yapmak hem de ikinci elektrikli bir çözüm olarak yanımda taşımak için aldım. İstanbulda havalar soğumuşken evin önünde bir deneme yaptım. Hava 1,5 derece sıcaklıktayken 750watt kademesinde 1 saat çalıştırdım. 1 saatin sonunda 9,5 dereceye zor geldi. Sonra 1 saat daha çalıştırdım. 1 derece daha arttı ve 10,5 derece oldu. Sonra aklıma @ince999 'nin sözü geldi. 500-600 watt'a sadece ısındığınızı zannedersiniz diye :smiley: Sonra bu böyle olmayacak dedim 1,5kw ile çalıştırmaya başladım ve yarım saat sonra 16 derece oldu. Başından beri 1.5kw çalıştırmış olsaydım içerisi yeterli ısıya gelecekti. Sonra bu elektrikli ısıtıcı ile olmayacağını anladım. İade edip elektrikli yağlı radyatör mü baksam diye düşünürken ikinci el doğalgaz sobası denk geldi. Bugün sobayı gittim aldım ve bu konunun amacı soba montajına geri döndüm :smiley: Bu fanlı ısıtıcıyı da ek olarak bahar aylarında kullanabilmek için iade etmekten vazgeçtim.

Aldığım soba ECA marka daha önce forumda konusu da geçen bir soba. Hatta Youtubeda da vardı. Yukarıda paylaşmıştım.
Aşağıda konusu olan soba ile aynı model. Soba doğalgaz ile kullanılmış. LPG uyumlu bir soba ama uygun enjeksiyon memelerinin temin edilmesi ve değiştirilmesi gerekiyor. ECA yetkili servisleri ve birkaç servisi daha aradım. Hepsi artık soba ile ilgili bir destek vermediklerini belirttiler. Parçayı kendim temin edip bir doğalgazcı arkadaşım ile beraber yapmayı düşünürken. Kartal soğanlıkta bir soba servisi buldum. Onlar yaptıklarını belirttiler sobayı götürüp oraya bıraktım. Hatta sobanın testlerini yaptılar sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Bacayla ilgili bir çözüm bulmaktan da vazgeçtim. Çünkü bununla ilgili kimseden destek alamadım. Kendi başıma da maceraya girmek istemedim ve sobanın kendi orjinal bacasyıla kullanmaya karar verdim. Bu sobanın bacasının ucunda kare bir parça var. Her ne kadar biraz kaba dursa da yuvarlak bir çıkıntıdan daha iyi gözüküyor gibi geldi bana. Belki de öyle düşünmek istiyorum :smiley: Çok canımı sıkarsa yazın çıkartır bir menfez kapak takarım diye düşünüyorum.
Ecas661
Ecas661 2
Ecas661 3


 Merhaba, Bir sorum olacaktı Truma Sl3002 Gazlı soba var karavanımda bir senedir falan kullanıyordum bir problem yoktu geçen kontrol amaçlı yaktım derece ortalardayken sorun yok sobanın üzerinde ateşi görebiliyorum kısıktayken soba yanıyor ama sona kadar açtığımda soba sönüyor sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?
 

Merhaba, Bir sorum olacaktı Truma Sl3002 Gazlı soba var karavanımda bir senedir falan kullanıyordum bir problem yoktu geçen kontrol amaçlı yaktım derece ortalardayken sorun yok sobanın üzerinde ateşi görebiliyorum kısıktayken soba yanıyor ama sona kadar açtığımda soba sönüyor sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,073
Mesajlar
1,512,955
Kayıtlı Üye Sayımız
171,716
Kaydolan Son Üyemiz
SherrylCro

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status