Kahramanmaraş Genel Bilgiler

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,256

penguen

Zirve
Mesajlar
1,599
Tepkime puanı
11
İl Trafik No: 46

Yüzölçümü:14.327 km²

Nüfus: 1.002.384 (2000)

Doğu Akdenizde bulunan Kahramanmaraş, dondurması ile ünlü bir ildir. Kahramanmaraş, mağraları Eshab-ı Keyf Külliyesi, yaylaları ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

İLÇELER

Kahramanmaraş ilinin ilçeleri; Afşin, Andıran, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu'dur.

Elbistan: İl merkezinin 162 km. kuzey doğusunda yer alır. İlçede tarihi eserlere örnek olarak Elbistan Ulu Camii, Selçuklu Hamamı, Himmetbaba Camii ve Türbesi, Kalealtı köyündeki Roma dönemine ait Kızkalesi sayılabilir.

Afşin: Kahramanmaraş'ın 146 km. kuzeyinde yer alır. Çeşitli uygarlık dönemlerine ait tarihi eserler ve doğal zenginlikleri olan Afşin ilçesinde Dedebaba Türbesi, Afşin Kalesi, Hurman Kalesi, Tilavşin Kalesi, Pirali Cami minaresi ve Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) külliyesi önemli tarihi eserlerdir. Afşin ilçesinde Eshab-ı Kehf ve Mağarasının bulunması burayı turizm açısından oldukça önemli bir hale getirmektedir. Cami, kervansaray, ribat ve planı saptanamayan birçok küçük yapıdan oluşan bu külliye, M.S. 12. yy.da yapılmıştır.

Doğal güzellik olarak, Tanır, Ayrandede, Emirilyas köyü mağarası, Eshab-ı Kehf park ve ormanlığı, dikkat çeker. Ayrıca Yazıköy, Çamiçi, Örenderesi ve Binboğa ormanlık alanı gibi ormanlık alanları her türlü kampçılığa uygundur.

Göksun: İl merkezine 91 km. uzaklıktadır. Roma ve Bizans dönemlerinde Kokussos (Cocussus) adıyla anılan, Maraş-Kayseri-Kilikya yolu üzerinde, önemli bir konaklama merkeziydi. İlçe sınırları içinde Maltepe Höyüğü, Bozhöyük, Kızıl Kale, Akça Kalesi, Çakır Mağaraları gibi çeşitli önemlere ait höyük ve kale kalıntıları bulunmaktadır.

Andırın: İl merkezine 114 km uzaklıktadır. Andırının tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, ilçe sınırları içinde Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Meryemçil (Geben) Kalesi, Azgıt (Yeniköy) Kalesi, Anacık Kalesi gibi kaleler ve kalıntılar bulunmaktadır.

Pazarcık: İl merkezine 48 kilometre mesafededir. İlçenin güneyinde Gözlügöl mevkiindeki Evri kasabası, Turunçlu köyü mevkiinde Bizanslardan kalma çok miktarda sarnıçlar ve mezar şapelleri mevcuttur. Bozlar köyü civarı Abbasilerden kalma sur kalıntıları ile çevrilidir. Aksu çayı kıyısındaki Şallıuşağı köyü mevkiinde yine Abbasilerden kalma kale halen ayakta durmaktadır.

Çağlayancerit: İlçenin doğal yapısı yayla özelliği göstermektedir. Su kenarları yeşil alanlar, halkın piknik ihtiyacını karşılayacak önemli yerlerdir.

Ekinözü: Kahramanmaraş İlinin kuzey doğusunda Çağlayancerit ve Elbistan İlçeleri arasında yer alan Ekinözü içmeceleri ile ünlüdür.İçmelerin, cilt, mide ve böbrek hastalıklarına çok iyi gelen bir suyu vardır. Ekinözü içmeleri önem ve yatırım önceliği bakımından ülkemizdeki 10 içme kaynağından biridir.

Nurhak: Nurhak ilçesi çok eski bir yerleşim yeridir. Tarihi ipek yolunun ilçe içerisinden geçtiği eski tarihi harabeler halen görülmektedir.

Türkoğlu: İlçe Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alır. Ekonomisi tarıma dayalıdır. İlçede okuma yazma oranı yüksek olup üniversite mezunu oldukça fazladır.
 

Etiketler

sedauncu

Ana Kamp
Mesajlar
61
Tepkime puanı
0
Yer
KAHRAMANMARAŞ
Ynt: Kahramanmaraş Genel Bilgiler

KAHRAMANMARAŞ DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Gezi Ve Mesire Yerleri

Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerini içeren mesire yerlerinin başında; kentin 15 km. kuzeybatısındaki ormanlık bir alanda olan Güvercinlik Mevkii gelmektedir. Bu mesire yerinde doğal su kaynakları da bulunmaktadır.

Kahramanmaraş’ın 54 km. kuzeybatısında Kumarlı Köyü yakınında bulunan Fırnız Vadisi sarp kayalıklarla kaplı olup, vadi yamaçlarında çınar, çam, gürgen ve meşe ağaçları bulunmaktadır. Ayrıca vadiden çıkan kaynak suları da burasının kara ve alabalık avcılığı yönünden önemli bir dinlenme ve mesire yeri olmasını sağlamıştır.

Kahramanmaraş-Kayseri karayolunun 32.km. sinde bulunan Ali Kayası, 148 m. yüksekliğindedir. Ancak Menzelet Baraj Gölü’nün suları içerisinde kalmıştır. Oldukça sarp iki yalçın kayanın oluşturduğu bu yerin etrafında çağlayanlar olup, çam, meşe ormanları ile kaplıdır.

Kahramanmaraş'ın 63 km. kuzeyinde bulunan Tekir Mesire yeri su kaynakları yönünden zengin ormanlık bir alandır. İç ve dış turizm yönünden ilgi çeken bu bölgede dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Kahramanmaraş’ın 9 km. uzağında dağ eteğinde bulunan Kumaşır Gölü ve çevresi yörenin mesire ve piknik alanı olup, gölde balık avlanmaktadır. Ayrıca Kahramanmaraş’ta piknik ve mesire yeri olarak Sır Baraj Gölü ve Çevresi, Menzelet Baraj Gölü ve çevresi ile Atatürk Parkı bulunmaktadır.

ae1f671c-74b1-4002-b992-f5f799d150ac.jpg
 PrometheusTR

BMW R1200GS & T5 CamperVan
Mesajlar
997
Tepkime puanı
7
Yer
İstanbul
Ynt: Kahramanmaraş Genel Bilgiler

İyi de ben Ankara'da yaşıyorum, doğma büyüme Ankaralıyım, babam Elbistanlı olunca öyle diyorum ben de :smiley:
 sedauncu

Ana Kamp
Mesajlar
61
Tepkime puanı
0
Yer
KAHRAMANMARAŞ
Ynt: Kahramanmaraş Genel Bilgiler

:D :D nerden bilebilirmki bende elbistanlıyım deyince maraşlı zannettim :smiley:
bidahaki sefere babamda elbistanlı yazarsın artık ;D
 


hkayamaroff

Asfaltta arama beni asla bulamayacığın yer orası.
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Yer
kahramanmaraş
Ynt: Kahramanmaraş Genel Bilgiler

Arkadaşlar bu yıl Kahramanmaraş Off Road Kulübünün (MAROFF) düzenleyeceği 1.Off Road oyunlarına desteğinizi ve katılımlarınız bekliyoruz.
Önerilerinizi ve desteklerinizi bekliyoruz...
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,735
Mesajlar
1,497,276
Kayıtlı Üye Sayımız
170,179
Kaydolan Son Üyemiz
Vhtrz

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst