Japon Sanatının ''5 Bin Yılı'' Sergisi (4 Mayıs - 28 Haziran 2010)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceranus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,277

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime Puanı
11
Yer
ANKARA
''Japon Sanatının 5 Bin Yılı'' sergisi açıldı.

Türk-Japon dostluğunun pekiştirilmesi ve iki ülke arasındaki iş birliğinin geleceğe taşınması amacıyla düzenlenen ''2010 Türkiye'de Japon Yılı'' etkinlikleri kapsamında İstanbul'da ''Japon Sanatının 5 Bin Yılı'' sergisi açıldı.


İstanbul- Japonya Kültür Müsteşarlığı, Tokyo Ulusal Müzesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Japonya'nın kültürel mirasının tanıtılması amacıyla Topkapı Sarayı Müzesi Has Oda Koğuşu'nda düzenlenen serginin açılış törenine, Japonya Prensi Tomohito Mikasa da katıldı.

Mikasa, rahatsızlığından dolayı bir cihaz yardımıyla yaptığı konuşmada, Japonya ve Türkiye arasındaki dostluğun 120. yıl dönümünde ''Türkiye'de Japon Yılı'' kutlanmasının çok doğru bir zamanlama olduğunu belirterek, 2003'ün de ''Japonya'da Türk Yılı'' olarak kutlandığını, siyasi, ekonomik, kültürel, eğitim, sportif yönleriyle Türkiye'nin Japon halkına tanıtıldığını vurguladı.

Ertuğrul faciası olarak bilinen ve 1890'da yaşanan deniz kazasında Japon halkının Türk denizcilere yardımıyla başlayan 120 yıllık dostluğun hala devam ettiğini ifade eden Mikasa, 1985'te başlayan İran-Irak savaşı sırasında bölgeye THY'ye ait uçak gönderildiğini ve yüzlerce Japonya vatandaşının kurtarıldığını anlattı. Mikasa, ''Bu, denizde başlayan dostluğun, iyiliğin havada karşılığının verilmesi olarak ifadelendirilmişti'' dedi.

Aynı dönemde arkeolog Prof. Dr. Tahsin Özgüç ve eşinin, babası ile olan dostluklarının başladığını, Kaman Kalehöyük arkeolojik çalışmaları çerçevesinde tarihe ait birçok gerçeği değiştirecek değerli kalıntılar bulunduğunu belirten Mikasa, bu bölgeye yakın olması hedefiyle 1998'de ise Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün inşasına Türk hükümeti tarafından onay verildiğini anlattı.

Enstitünün kurulması için 2001'de Japonya'nın her köşesinden 730 milyon Japon Yeni toplandığını söyleyen Mikasa, burada arkeolojik çalışmalar, araştırma ve incelemelerin yapılacağı birimler ve araştırmacıların kalacakları yerler gibi ünitelerin açılışının 10 Temmuzda gerçekleştirileceğini söyledi.

Mikasa, ''Japonya'nın 200'ü aşkın ülke ve bölgeyle ilişkileri var ancak Türkiye ile Japonya arasında diğerleriyle mukayese edilmeyecek kadar derin dostluk ilişkileri mevcuttur. Dünyada Japonya'ya en dost hislere sahip ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyorum'' şekline konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan da sergide M.Ö. 2000'lerde Jomon döneminden başlayarak Edo dönemine kadar Japon sanatını yansıtan 47 eserin yer aldığını, Sultan Abdülhamid'in Japon imparatoru Meiji'ye armağan olarak Ertuğrul firkateyniyle gönderdiği altın işlemeli örtünün de sergilendiğini kaydetti.
Özaslan, ''Uzak olsak da Türkiye ile Japonya arasında son yıllarda çok yakın ilişkiler yaşanmakta. Bu tür kültür faaliyetlerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha sıcak kalmasını sağlayacağına inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı da Japonya'nın eski medeniyetlerden olduğunu belirterek, dünyanın en eski seramiklerinin orada bulunduğuna işaret etti. Türkiye-Japonya ilişkilerinin 19. yüzyılda başladığını, bu yıl ise Ertuğrul faciasının 120. yılında, hayatını kaybedenlerin anıldığını kaydeden Ortaylı, sergide Sultan Abdülhamid zamanında Ertuğrul firkateyniyle Japon imparatoruna gönderilen altın işlemeli örtünün de yer aldığına dikkati çekti.

Ortaylı, daha önce Topkapı Sarayı eserlerini Kyoto ve Tokyo'da sergilediklerini hatırlattı.
Japonya Kültür Müsteşarı Hideo Tamai de daha önce Türkiye'de Japon seramikleri üzerine iki sergi gerçekleştirdiklerini, bu sergide Jomon döneminden Edo dönemine uzanan Japon güzel sanatlarının yaklaşık 5 bin yılına tanıklık edileceğini ifade etti.
Tamai, 5 bin yıllık döneme ait resim, heykel ve el sanatları eserlerinden 47'sinin yer aldığı sergide, Japon sanatının başlangıç sembolü alev şekilli çanaktan budizm sanatına, Buda heykellerine ve çay törenlerine ait temsillere kadar pek çok eserin görülebileceğini kaydetti. Serginin bütün olarak Japonların ruhunu yansıttığını belirten Tamai, ''Bu serginin, geleneklerimizi, kültürümüzü sizlerle paylaşarak, her iki ülke arasında bir bağ oluşturmasını ümit ediyorum'' şeklinde konuştu.

Açılışa, İstanbul Valisi Muammer Güler, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Beş bin yıllık Japon sanatının farklı dönemlerine ait Tokyo Ulusal Müzesi koleksiyonundan seçme 47 eserin ziyaretçilerle buluştuğu sergide, seramik, porselen, resim, paravan, kimono, tekstil, ahşap, madeni eserler ile samuray ve Budizm kültürünü ifade eden çeşitli objeler yer alıyor.

Sergide, dostluğun sembolü olarak yer alan ve Sultan Abdülhamit tarafından Ertuğrul firkateyniyle birlikte Japon İmparatorluğu'na diplomatik hediye olarak gönderilen 24 ayar altın işlemeli örtü de dikkati çekiyor.

Salı günleri hariç her gün 09.00-19.00 saatleri arasında açık olacak sergi, 28 Hazirana kadar gezilebilecek.


Alıntı Cumhuriyet
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,049
Mesajlar
1,501,135
Kayıtlı Üye Sayımız
170,530
Kaydolan Son Üyemiz
Yusufdrsn

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst