Iki Deniz Arası (between Two Seas)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yoldanciktim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,338
Mesajlar
12
Tepkime Puanı
4
Yer
Istanbul
Web
yoldanciktim.com
Merhabalar.

Ağırlıklı olarak Kültür Rotaları'nı yürüyen bir doğa yürüyüşçüsü olarak, ayrıca kültür rotalarıyla ilgili içerikleri ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Marmara Yürüyüş Rotaları içerisinde, İstanbul il sınırlarında bulunan bu kültür rotası fotoğrafçı Serkan Taycan 13. İstanbul Bienali kapsamında hazırlanmış ve Kültür Rotaları Derneği rotaları içerisinde özellikle yaz için önerilenler arasında listelenmiştir. İki Deniz Arasında'nın diğer kültür rotalarından ayrılan özelliği İstanbul’un doğal kaynaklarının aldığı hasarı, kültürel değişimlerinin nedenlerini ve sonuçlarını, yaşanan kirliliğin ve tüketim yoğunluğunun güncel durumunu görmenizi sağlıyor oluşu.

Rota Karadeniz ile Marmara denizleri arasında toplamda 60 km'lik bir uzunluğa sahip ve tecrübelerime dayanarak söyleyebilirimki uygun şartlarda 1 günde bile tamamlamanız mümkün. Ben ilk 2 etabı farklı mevsim özelliklerinde yürüyüp, kalan 2 etabı kış şartlarını bekleyerek aynı günde tamamladım. Serkan ile de temas içerisinde olduğum ve rotaya dair paylaşımlarda farklı şartlara dair deneyim paylaşımları olmadığı için en azından temel olacak güncel bir çıktı olsun istedim.

Etaplar ortalama 15 kilometrelik 4 parçadan oluşmakta. İki Deniz Arasında ulaşım anlamında sağladığı kolaylık nedeniyle ayrı ayrı zamanlarda, 4 farklı günde de tamamlanabilecek bir özellikte. Rotanın başlangıcı İstanbul’un en dışından, Karadeniz kıyısında yer alan Yeniköy’de. Finali ise Marmara kıyısında yer alan Küçükçekmece, Menekşe Plajı’nda.

Deniz kıyılarından, eski madenlerden, şantiyelerden, orman ve kırsal alanlardan, otoyollardan, su havzalarından geçerek şehrin merkezine ulaşıyorsunuz. Güzergah İstanbul’un son yıllardaki ekolojik ve sosyal dengeleri gözetmeyen pervasız dönüşümü farklı açılardan görmenize olanak sunuyor. Linyit ocaklarının delik deşik ettiği, denize bulandığı, toz halinde havaya yayıldığı kıyı bölgesinden başlayan yolculuk, sonrasında uçsuz bucaksız bir katliama şahitlik sunuyor ve kendinizi yeni havalimanı bölgesinde buluyorsunuz. Sonraki adımlarınız 3. Köprü yoluna, hafriyat atıklarına, sanayi ve toplu konut alanlarına, alışveriş merkezlerine doğru ulaşıyor. Son adımlarınızsa, İstanbul’un en eski, günümüzün kıymet görmemiş yerleşimi Yarımburgaz Mağarası ve kent içi bostanları gibi kültürel ve tarihi dokuları barındıran yerlerden geçiyor.Powered by Wikiloc

1. ETAP: Yeniköy (Karadeniz sahili) – Baklalı Köyü
Mesafe: 15 km
Mola: Durusu Köyü

iki-deniz-arasi-maden-bolgesi.jpg iki-deniz-arasi-yenikoy-1etap.jpg

Etap Karadeniz kıyısından başlıyor, doğrudan otobüsle ulaşmak mümkün. Bir süre maden alanına paralel yürüyüp sonrasında bataklık alan üzerinden yeni havalimanı şantiyesine ulaşıyorsunuz. Çoğu zaman toprak alan üzerinden, bazı durumlarda da araç yolundan ilerleyerek etabı tamamlayabilirsiniz. Şantiye alanlarında güvenlik tarafından bir süre takip edilebilirsiniz, genelde alışkın değiller bölgede birilerinin yürüyor olmasına. Ancak, herhangi bir sorun yaşamadan sonraki etaba ulaşabilirsiniz. Durusu Köyü'ne doğru bakkal ve çeşme mevcut, köyde yemek yiyebileceğiniz yerler de var.

Powered by Wikiloc

2. ETAP: Baklalı Köyü – Sazlıbosna
Mesafe: 15 km
Mola: Dursunköy

betweentwoseas-isaret.jpg ikidenizarasi-dursonkoy-baklali.jpg

Yürüyüşü cumartesi günü yaparsanız bu noktaya ve bu noktadan ulaşım alternatifleri daha çok oluyor. Pazar günü otobüs hatlarından bazıları servis dışı olabiliyor. Tabi buna rağmen ulaşım sorun olmayacaktır. Köy içerisinden başlayan etap yine bir sonraki köyde sonlanıyor. Etap boyunca araç yollarına paralel yollardan ilerliyorsunuz. Yolda çeşme bolca var. Köylerde de yemek yiyebileceğiniz, dinlenebileceğiniz işletmeler mevcut.

Powered by Wikiloc

3. ETAP: Sazlıbosna – Yarımburgaz Mağarası
Mesafe: 17 km
Mola: Şamlar Köyü

doga-yuruyusu.jpg iki-deniz-arasi-gol.jpg

4. ETAP: Yarımburgaz Mağarası – Küçükçekmece, Menekşe Plajı (Marmara sahili)
Mesafe: 14 km
Mola: Halkalı Gümrük/Kanarya

Kar yağışıyla birlikte aldığım bu 2 etap ve diğer etapları da hesaba katarak söyleyebilirimki, 3. etap en keyiflisi oldu. Hem doğal özellikleri, hem hava şartları... Şahaneydi. Yol boyunca avcılar dışında pek kimseye denk gelmiyorsunuz, çoğu zaman toprak yoldan ve ağaçlar atasından, göle paralel ilerliyorsunuz. Şamlar Köyü doğa yürüyüşçülerine oldukça aşina. Kar yolu tıkadığı için bir süre dışarıyla iletişimleri sınırlıydı, benim yürüdüğüm gün köyün ileri gelenleri köy kahvesinde sohbetteydiler. Epeyce sohbet imkanımız oldu. Bu civarda başı boş çokça köpek bulunuyor. Genelde şehir içi rotalarda yanımda mama da taşımaya çalışıyorum ki burada ne o mamalar ne de kendi yiyeceklerim yetmek bir yana dişlerinin kovuğuna bile gitmemiştir. Eğer, olurda bu etabı yürümek isterseniz ricam yanınızda biraz mama da götürmeniz olacaktır.

4. etap tamamen şehir içi alanlardan geçiyor. Benim için oldukça keyifsiz bir yürüyüş oldu. Halkalı çöplüğü üzerine kurulu siteler, yapılaşma, kalabalık, trafik derken İstanbul'un makyaj altındaki gerçek yüzünü görmekten oldukça rahatsız olduğumu kabul etmeliyim. Bu arada Yarımburgaz Mağaları'nı bölgedeki çoğu insan bilmiyor. Hatta üzerine çok alakasız ve isabetsiz tariflerde bulunuyorlar. Yol üzerine herhangi bir tabela da mevcut değil.Özellikle hafta sonları "ne yapsam" diye düşündüğünüz bir vakit içerisinde değerlendirebileceğiniz bu rotada konaklama imkanı pek mümkün değil. Zaten, pek de ihtiyaç olacağını düşünmüyorum.

Konuyla, rotanın geneli ve etaplar özelindeki paylaşımlar konusunda detay isteyen olursa memnuniyetle yardımcı olmak isterim, reklama girmemesi için link koymak istemedim.

Şimdiden keyifli yürüyüşler.
 
Son düzenleme:

harmanim

Yeni Üye
Mesajlar
4
Tepkime Puanı
0
verdiğiniz detaylı bilgiler için çok teşekkürler. güzel ve ilginç br rotaya benziyor. hele ki bienal kapsamında çıkan bir rota olması ilginç. iyi yürüyüşler.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,655
Mesajlar
1,508,122
Kayıtlı Üye Sayımız
171,166
Kaydolan Son Üyemiz
akbabus

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst