Güneş Paneli Sisteminde Ne Tip Ve Kaç Amper Sigorta Kullanmalıyım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizari82 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 982

denizari82

Yeni Üye
1200 Watt'lık bir güneş paneli sistemi için;
1- Güneş Paneli ve Şarj Kontrol Cihazı arasına,
2- Şarj Kontrol Cihazı ve Akü arasına da sigorta eklemeli miyim?

Ürün kitapçığında böyle bir şema gösterilmiş fakat bu sistemler için sigortalar farklı mı, nasıl olmalı ve kaç Amper sigorta olmalı bilmiyorum, aydınlatırsanız sevinirim.

(İlk defa güneş paneli kullanıyorum, bu yüzden bu konu da çok acemiyim).

Ekli dosyalar

• 20220716_162711.jpg
    20220716_162711.jpg
    45.3 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

Etiketler

fsirin

Karavan Yönetim
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Aküye ne bağlarsanız bağlayın uygun bir sigortadan geçirin. Panel regülatöründe + ortak uçtur o nedenle şemada - ye sigorta konmuş ancak karavan uygulamasında böyle bağlarsanız panelin + ucu şaseye değerse sigorta atmaz, kablolar yanar. Bu nedenle siz yine + hatta sigorta koyun. Panel hattında sigortaya gerek yok isterseniz koyabilirsiniz.

denizari82

Yeni Üye
Aküye ne bağlarsanız bağlayın uygun bir sigortadan geçirin. Panel regülatöründe + ortak uçtur o nedenle şemada - ye sigorta konmuş ancak karavan uygulamasında böyle bağlarsanız panelin + ucu şaseye değerse sigorta atmaz, kablolar yanar. Bu nedenle siz yine + hatta sigorta koyun. Panel hattında sigortaya gerek yok isterseniz koyabilirsiniz.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Yani anladığım kadarıyla sadece Şarj kontrol cihazdından aküye giden + hatta sigorta bağlamam yeterli... Peki, kaç Amperlik bir sigorta koymamı tavsiye edersiniz? Kitapçıkça cümle sadece şu kadar olduğu için muallakta kaldım, devamını getirmemiş; "6mm2 kablo ile 20A". Burada sigortanın 20 Amper olması gerektiğinden bahsediyor öyle değil mi?

Ekli dosyalar

• 1658171771031.png
    1658171771031.png
    405 bayt · Görüntüleme: 24
  • 1658171788727.png
    1658171788727.png
    405 bayt · Görüntüleme: 25

İYİMühendis

Kamp II
Yer
Mersin
Teşekkür ederim yorumunuz için. Yani anladığım kadarıyla sadece Şarj kontrol cihazdından aküye giden + hatta sigorta bağlamam yeterli... Peki, kaç Amperlik bir sigorta koymamı tavsiye edersiniz? Kitapçıkça cümle sadece şu kadar olduğu için muallakta kaldım, devamını getirmemiş; "6mm2 kablo ile 20A". Burada sigortanın 20 Amper olması gerektiğinden bahsediyor öyle değil mi?
Şalteri(sigortayı) MPPT ve güneş paneli arasına koymak lazım.Mppt yi aküyü besler.
MPPT ve akü arasına uygun Amper de şalter konabilir.(MPPT yi kapatmak için)(+ kutuba)
Öncelik güneş panelinden gelen akımı kesmek olmalı. Oda MPPT den önce olmalı.
Neden bunu yapıyoruz bazı MPPt ler sonrasında konan şalterlerin açılıp kapanması nedeniyle yanabiliyor.

Açarken önce akü -Mppt arasındaki sigorta kaldırılacak.
MPPT ışığı geldiğinde güneş panelinden gelen açılacak.
Kapatırken Önce güneş panelinden gelen hattın üzerindeki kapatılacak.
Sonra aküye giden hat kapatilacak.

Sigortanın kaç A olması hat üzerinden geçen Ampere bağlıdır. MPPT nin bozulması durumunda aküyü korumak için.

Mppt cihazınız sisteminizin hangi voltajda dizayn ettiğinizi algılayıp kendini programlar.
1200W panel sisteminde 12V sistem kullanıyorsanız. 100A lik sigorta koymanız lazım(@fsirin hocam yanlışsam düzeltin.)
1200W panel sisteminde 24V sistem kuracaksanız 50 A

Kısaca kullanacağınız sigorta (MPPT ile akü arasındaki) aküyü korumak için.
Max kaç amper geçmesi gerekiyor buna bağlı.

Güneş paneli MPPT arasındaki MPPT yi korumak için max kaç A geçiyorsa ona göre seçilir.

Kolay gelsin. Normalde Doğru akım sigortaları kullanılır. Ben alternetif akım koydum. Şimdiye kadar sigorta atmadı.
Doğru mu? yaptım buda benim @fsirin hocama sorum olsun.

bartek

Zirve
Şalteri(sigortayı) MPPT ve güneş paneli arasına koymak lazım.Mppt yi aküyü besler.
MPPT ve akü arasına uygun Amper de şalter konabilir.(MPPT yi kapatmak için)(+ kutuba)
Öncelik güneş panelinden gelen akımı kesmek olmalı. Oda MPPT den önce olmalı.
Neden bunu yapıyoruz bazı MPPt ler sonrasında konan şalterlerin açılıp kapanması nedeniyle yanabiliyor.
+ kutba şalter koymaya her zaman karşıyız :smiley:
Yüksek amperlerde ark yapma ihtimali var.
Yine de @fsirin hocam son noktayı koyar.

fsirin

Karavan Yönetim
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Kullanılşacak en doğru sigorta bence bıçaklı oto sigortasıdır. Basit ve ucuz. Atarsa yedeğini hemen bulabilirsiniz. AC için sigortalar DC hatta kullanılınca ani tepkimesinde hata oluşturabilir. Termik aşırık yük atışı bimetal üzerinden oluyor onun için sorun olmaz. Ani atış (kısa devre) karakteristiği sighortaya göre değişir. Genel mantık olarak söyledim belki 20 yıldır sigorta karakteristiği incelemedim. Aklımda kalanlar bunlar.

MPPT regülatörleri pek incelemedim ancak PWM regülatörlerde akü + hattı doğrudan panel + ucuna bağlıdır. Bu nedenle akü bağlantısı + hattına sigorta öneririm. Herhangi bir nedenle panel + hattı şaseye değerse diye. Regülatör aküye yakın ve risk fazla görülmezse bu durumda panel hattına sigorta yeterli olabilir. Yine de regülatör içinde sigorta yoksa arıza durumunda risk olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,320
Kayıtlı Üye Sayımız
170,851
Kaydolan Son Üyemiz
birbiriinsan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLER

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status