En İyi Dalış Yapılabilecek Yerler - Başka Önerileri Olan

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dalgıczero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,989

dalgıczero

Yeni Üye
Mesajlar
9
Tepkime Puanı
0
EN İYİ 10

1. Kaş Flying Fish - Antalya

2. Bodrum Büyük Resif - Muğla

3. Fethiye Afkule - Muğla

4. Ayvalık Deli Mehmet - Balıkesir

5. Kalkan açıkları - Antalya

6. Tekirova- 3 Adalar - Antalya

7. Saros- Bebek ve Minnoş Kayalıkları - Çanakkale

8. Sivriada - İstanbul

9. Gökova Kocadağ - Muğla

10. Datça Hisarönü - Muğla


KAŞ - FLYING FISH

Akıntılı ve derin ama en iyisi

Kaş açıklarında bulunan Meis Adası yakınlarındaki Flying Fish (Uçan Balık) derin bir dalış noktası. Otuzlu metrelerde karşılaştığınız lağos ve orfoçalarıyla ünlü. 65 metre derinlikte 2. Dünya Savaşı’ndan kalma 3 motorlu bir İtalyan keşif uçağı enkazı bulunuyor. Sualtı görüş mesafesi her zaman 30 metre ve üstünde. Görece tecrübeli dalgıçlara uygun, zor ve akıntılı bir bölge.

BODRUM-BÜYÜK RESİF

Kızıldeniz’den misafirler geliyor

Suyu erken saatlerde berrak olduğu için ilk dalış teknesinde olmak her zaman avantaj. Özelliği Ege’nin bütün balıklarının adeta bir senfoni içinde olması. Orfoz, akya, lahos, sinağrit ve mürenler bölgenin daimi bekçileri. Kızıldeniz göçmeni balıklar da görülebiliyor. İyi korunmuş bir resifi var. Bodrum’da Kargı Adası civarı da benzer özelliklere sahip komşu bir dalış noktası.

Fethiye-AFKULE

Bakanın daldığı yer


Türkiye’nin en iyi duvar dalış noktaları arasında sayılıyor. Yüzeyden duvar boyunca inen 70 metrelik bir yarık var. Dalış yapanlara bölgedeki mağaradan yüzeye doğru gökyüzünü seyretmeleri tavsiye ediliyor. Şansınız yaver giderse her boyutta sualtı canlısını görebileceğiniz özel bir bölge. Bakan Kürşad Tüzmen’in de gözde dalış yerlerinden.

AYVALIK-DELİMEHMET

En kaprisli dalgıçlar için


Ayvalık onlarca adası ve dalış noktasıyla en kaprisli dalgıcı bile memnun eden bir bölge. Deli Mehmet, Kerbela ve Ezher Bey resifleri deniz tabanından yukarı doğru görsel ziyafet sunuyor. Buranın özelliği Gorgonia adı verilen kırmızı mercanlar. Her dalışta karagöz sürüsü, mığrı, müren, böcek, gelincik balığı, orfoz ve ahtapot görmek mümkün. Resif üzerinde her türlü canlı kolayca izlenip fotoğraflanabilir.

KALKAN AÇIKLARI

Batık sevenler Kalkan’a


Kalkan açıklarında uzun yıllar evvel batmış olan Sakarya batığı ile İngiliz kargo gemisi batığı bölgenin en popüler dalış noktaları. Kanyon biçiminde bir yarıktan aşağı inildiğinde içerisinde her tür balığın yaşadığı bu batıklara ulaşılabiliyor. Batıklar 15 ile 65 metre arası derinlikte. Özelliği sualtı bitkileri yönünden de zengin olması. Her seviyeden dalgıcın kıyıdan uzakta, denizin ortasında dalabileceği ender yerlerden.

TEKİROVA-3 ADALAR

Yumuşak mercanların diyarı


Kıyıdan ulaşımı rahat, ancak bir dezavantajı var: Görüş mesafesi bazen düşebiliyor. Yöredeki yegane dalış noktası olduğu için de daima rağbet var. Özelliği balık türlerinin yanında yumuşak mercanlar bulunması. Bu adalarda, zıpkıncılardan canını kurtarmış bazı orfozlara hálá rastlanabiliyor. En önemli özelliği, suların berraklığı ve dip yapısının hareketli olması. Turistler ve yerli dalgıçlar için popüler dalış noktalarının başında geliyor.

SAROS-BEBEK VE MİNNOŞ KAYALIKLARI

Türkiye’nin en renkli duvarı


İstanbul’a yakınlığı sebebi ile, iş hayatını aksatmadan hafta sonu gidilip dalınacak en ideal yer. Yörede bulunan barınak, otel ve kamp sahaları dalışa gidenlere konaklama sorunu yaşatmıyor. Türkiye’nin belki de en renkli duvarları. 30-40 metrelerde her oyukta böcekle karşılaşmak mümkün. Kırmızı deniz yıldızları, deniz salyangozları, müren, iskorpit balıkları açısından oldukça zengin. Özelliği derinlerde her kaya kovuğunda böcek veya istakoz yavrusu görmenin mümkün olması.

İSTANBUL-SİVRİADA

Marmara’nın gizli hazinesi


Marmara’nın kirli ve soğuk suları, azalmış canlı yapısı dolayısıyla pek çok insan buranın iyi bir dalış yeri olduğunu düşünmez. Ancak, Sivriada’nın özellikle güneydoğu tarafındaki ‘67 Taşı’ olarak bilinen bölgesi, gerek dalış profili ve akıntı olmayışı, gerek yılda yapılan dalış sayısı ile Türkiye’nin en popüler dalış bölgelerinden biri. Özelliği, çevresinde bir tür antik testi olarak tanımlayabileceğimiz ‘amfora’ parçalarına rastlanması. Ateş Evirgen 30’lu metrelerden sonra, karanlık sularda, sualtı fotoğrafçıları için renkli fotoğraf imkanları sunduğunu söylüyor.

GÖKOVA-KOCADAĞ

Dünyanın en güzel mavisi


İsmini gökyüzünün renginden alan Gökova’nın herhangi bir yerinde dalış yaparken bilinmelidir ki, belki de dünyanın en güzel mavi renge sahip denizine dalınıyordur. Gökova’da bu duyguyu en güzel yaratan yer de Kocadağ etekleri. Burnun ön tarafında derinlik 200 metre. Duvar üzerinde, Ege’de yaşayan her türlü anemon, kabuklu, sünger, böcek göze çarpar. Özelliği, ekim aylarında 8-10 kiloluk ton balıklarına rastlanması. Ayrıca, Ege’nin sembolü olan orfoz ve lahoz balıkları kaya kovuklarında bolca görülüyor.

DATÇA-HİSARÖNÜ

Nisanda izmarit akını olu
yor

Hisarönü Körfezi’nde, Atabol Feneri’nden batıya doğru Yunanistan’ın Simi Adası önlerinde su derinliği 15-20 metreye kadar düşüyor. Bu sığlık, çapı bir kilometre olan bir daire şeklinde. Dairenin dış kısımları 45-50 metrelerde kum ile birleşiyor ve daha sonra derinlere doğru ilerliyor. Sığlığın üst kısımları kumluk ve kumluk alanda parçalı taşlar var. Deniz ortasında olduğu için suları tertemiz ve görüş mesafesi uzun. Çok popüler olmaması nedeniyle sualtı canlı hayatı çok zengin. Özelliği nisan-mayıs aylarında izmarit balıklarının büyük sürüler halinde üreme için toplandıkları bir bölge olması. Dezavantajı ise sadece rüzgarsız ve denizin durgun olduğu zamanlarda dalış yapılabiliyor.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,556
Mesajlar
1,506,739
Kayıtlı Üye Sayımız
171,033
Kaydolan Son Üyemiz
mbirol

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst