Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 86,497

orsaalabanda

Zirve
Mesajlar
3,490
Tepkime Puanı
69
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Hüseyin ağabey,

Bahsettiğim sorunun termostatla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Zaten ayrı bir oda termostatım yok. Termostat aletin hava emiş deliğine entegre.

Bahsettiğim sıcaklık derecelerini de tavana yakın bir yerde bulunan oda termostatımdan okuyorum. Aletin kendisi ise zeminde. Yani aracın içine giren soğuk hava olduğunda, kapı falan açılıp kapandığında anında tepki vererek devreye giriyor. Bulunduğu yer izole bir ortam değil. Rutin çalışma temposunda gayet dengeli, çok fazla açılıp kapanmadan ve dengesiz sıcaklık farklarına neden olmadan çalışıyor.

Dün yaşadığım sorun başka bir nedenden de kaynaklanmış olabilir. İlk çalışmada ateşlemede çok zorlandı çok fazla yanmamış mazot dumanı attı.

Yabancı forumlarda da araştırdım, benzer sorunlardan bahsedenler var:

http://www.worldseafishing.com/forums/showthread.php?t=150958
 

Etiketler

insel

Zirve
Mesajlar
2,511
Tepkime Puanı
26
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Bir kac yildir eber d2 kullaniyorum. Cok memnunum. Ayrica Turkiye'nin her yerinde tamirci servisi var. Parcasi da bol. Servisi de iyi.
İrtifa kitini taktirinca da vebasto fiyatina geliyor daha ne olsun. Sevgiler.
 

Burakd

Ana Kamp
Mesajlar
83
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.burakdemirag.com
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Benzeri sorunu D2 ile 2 ay önce Kapadokya gezimizde iki defa yaşadım. 700 metrelerdeki Avanos'da cihazın fanı deli gibi hava üflerken dışarıdan mazot ve koku geldi. Doğru dürüst devreye girip ısıtmadı.
"ulan rakım sorunu mu bu ?" diye kara kara düşünürken ertesi gün Ürgüp tarafındaki seyir tepesinde rakım 930 metrelerde şakır şakır çalıştı alet.

Tur dönüşü soluğu Açsa'da aldım hemen. Cihaz mazot beslemesindeki şeffaf boruda hava kabarcıları görülüyordu. Yakıt beslemesi ek yerlerini sıktılar, bir de yakıt borusu ucuna check-valf koydular. Bundan sonra bir daha sorun yaşamadım. Sonrasında Samanlı Dağlarında 1230 metrede denedim şakır şakır kokusuz dumansız çalıştı. En son geçen hafta sonu yine 900 metrelerde Karamürsel sırtlarında kaldığımız gece sorunsuz çalıştı alet. Bu rakım sorununa o denli takığım ki durup cihazı çalıştırdığım her yerde GPS'den rakımı kontrol ediyorum :smiley:

Bazı araçların mazot pompasının farklılığı yüzünden mazotu geri emip hava yaptırabiliyormuş. Aracın altına yatıp cihazın yakıt girişindeki şeffaf ince borudan bu gözlemlenebiliyor. İçinde koca koca kabarcıklar, bölüm bölüm giden mazot göründüğünde sorun var demektir. Açsa'da, yol üzerinde kamyonculara, tırcılara sorup duruyorum. Hiç birinin bu rakım sorunlarından haberi bile yok. Çünki onlar yakıtı bizim araçlardaki gibi yakıt sistemi üzerinden değil, aracın arkasına koydukları yüksekteki ilave bir depolardan alıyorlar. Isıtıcının yakıtını ayrıca dolduruyorlar.


orsaalabanda' Alıntı:
Görüyorsun ki ısıtıcıyı aldığım günden bu yana sürekli sorularla, sorunlarla karşınıza geliyorum. Doğada olmayı seven kampçılarız. Bence ısıtıcı kafada bu tür soru işaretlerine yer bırakmayacak derecede güvenilir olmalı. Herkes kendi kullandığı markayı övmeyi sever ama webasto kullanıcılarından bu tür sorunlar pek duymadım. Aklında bulunsun.
 

orsaalabanda

Zirve
Mesajlar
3,490
Tepkime Puanı
69
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Burak, yüksek rakımda çalışmamasının temel nedeni yakıt sisteminden kaynaklanan bir durum değil. Dolayısıyla mazotu nereden aldığı da önemli değil. Cihaz üzerinde basınç sensörü olduğundan bahsediliyor. Daha doğrusu kullanma kılavuzunda yazıyor. Sensör basıncı algılayarak "bu rakımda sağlıklı çalışabilmesi için yeterli oksijen yoktur" diyerek ciihazı ateşleme yapıp yoğun sıcak hava üflediği "power" konumundan çıktıktan sonra kapatıyor. Power konumundan sonra düzenli ve hafif sıcak hava üflediği konuma geçemiyor.

İlk zamanlarda İmaj karavan Aydın bey ile fikir yürüterek salyangoz fan türü bir aletle cihazı ilave oksijenle beslemenin çözüm olup olamayacağını tartışmıştık. Ama gerçekten de üzerindeki sensör oksijen sensörü değil de basınç sensörü ise çözüm bulmak zor.

Kullanma kılavuzunda yazanlara göre "high altitude kit" denilen alet de yakıtı daha az miktarda pompalayan ikinci bir mazot pompasından başka bir şey değil. Ama cihaz basıncı algılayıp kendini kapatıyorsa o zaman daha az yakıt pompalayan ikinci pompa ile nasıl çalışıyor? Bu durumda ilk sensörü devreden çıkaran ikinci bir elektronik devre de mi kullanılıyor?

Açıkçası tam olarak anlayabilmek mümkün değil. Belirsiz çok fazla nokta var...

Eve dönüşte düzgün ateşleme yapıp yapmadığını tekrar kontrol edeceğim. Yazdığın gibi hava yapmasından kaynaklı ise servisin yolunu tutmakta fayda var.

Aklıma gelen bir başka konu da Pazar günü aşırı yağışlı bir havada yol yapmıştım. Acaba alttaki hava giriş deliğinden su almış olması mümkün müdür? Aracın altına değecek kadar derin su birikintilerinden geçmedim ama derin su birikintilerinden geçerken alete zarar verip vermeyeceği konusu da kafamı kurcalamaya başladı şimdi...

Bütün bunlar göz önüne alındığında Trumatic türü ısıtıcıların en sağlıklısı olduğu konusu bir kez daha netleşiyor...
 

Burakd

Ana Kamp
Mesajlar
83
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.burakdemirag.com
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Ben senin Gölyazı'da karşılaştığın soruna karşılık yazmıştım bunları. Rakım sorunuyla ilgili değildi.

Gölyazı'nın rakımı nedir ki zaten ? Rakım olmamasına rağmen orada da sorun yaşıyorsan nedeni yakıt sistemindeki bir hata veya arıza olabilir diye düşündüm. Sıcaklık algılamasıyla ilgili sorun olduğunu hiç sanmıyorum. Anlattıkların yakıt sorunu arızasına benziyor.

Çünki anlattıklarının aynısını yaşadım ben de Kapadokya'da.Bunları şunun için yazıyorum;

Webasto bana daha güven verici bir marka olarak geliyor. Dün Gölyazı'ya gittik. Aracı durdurduktan sonra ısıtıcının düğmesine bastım ve uzun bir süre geçtiken sonra ateşleme yapmadığını soğuk hava üflediğini fark ettim. Ayar düğmesi son kademede olmasına rağmen bir kaç kez denedim ateşleme olmadı. Bu sırada aracın iç sıcaklığı 19º C idi. Kapıları açıp sıcaklığın 15º C'ye kadar düşmesini bekledik ve zor da olsa ateşleme sağlandı. Ateşleme öncesinde de inanılmaz bir çiğ mazot dumanı attı. Bu durumla daha önce de bir kaç kez karşılaşmıştım. Aletin kendisinde ya da mazotta mı problem vardı, yoksa sıcaklık algılamasından kaynaklı bir problem miydi anlayamadım?
 BGRDRC

Kamp I
Mesajlar
182
Tepkime Puanı
13
Yer
ANKARA
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Merhaba;
Sormak istediğim birşey var.Eberspracher D2'nin güncel fiyat aralığı nedir.Yüksek rakım kitiyle kaça geliyor?
Aynı şekilde Webosta'da güncel fiyatlar ne şekilde?
Çünkü yazılanlardan ve Cem Bey'in verdiği yurtdışı forumlardan çok ciddi problem yaşandığını algılıyorum.Ayrıca kendim de hem ingilizce hem rusça olan forumlarda araştırdım pek çok farklı sorunla karşılaşanlar var.
Bu durumda Trumatic bir ısıtıcı tercih etmek,karavan yapım aşamasında aşağıdaki resimde yer alan örnek tesisata Truman Boiler eklemek(sıcak su için) açıkcası bana çok daha cazip gelmeye başladı.Daha önce belirttiğim gibi aracın altına aşağıda yer alan 52x18cm depoyu(29lt LPG alıyor-%80 dolsa 23.2 litre yani 2 adet büyük tüp yapar) sığdırabilirsem tüm ısınma,sıcak su,ocak ve buzdolabı enerjimi karşılama şansım olabiliyor.
Yani;
Truma Trumatic E 2400-759€
Truma B14 EL Gasboiler-805€(sanırım 220V elektrikle de çalışabiliyor)-(piepershop fiyatları bence daha ucuza da bulunabilir)
Gaz Deposu-100TL
Tesisat-Montaj:Ortalama 200TL desek
Total-3500TL(tabiiki ocak ve buzdolabı fiyatı hariç)..Tamam yüksek bir tutar ama tek sistemle kalıcı çözüm olması ve problem yaşamama durumu bir avantaj.
Karar vermesi hakikaten çok zor...

302020_09.jpg


untitled.jpg


dksimit1.jpg
 

RÜZGAR

Kamp III
Rahmetle Anıyoruz...
Mesajlar
673
Tepkime Puanı
62
Yer
İstanbul
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu


E-2400 ün de kendine göre problemleri olabiliyor.
Öncelikle akünüzün voltajı 10.5 V'a düşünce kırmızı ikaz lambası yanıp sönerek sizi uyarıyor ve otomatik olarak kapanıyor.
Karavanın yaşam aküsünün sürekli düzgün şarj edilmesi önemli.
Bir ikinci husus da karavanın yan tarafına baca monte edildiği hallerde yan dan gelen kuvvetli rüzgarların etkisi ile yine kırmızı ikaz verip cihaz kapanabiliyor.
Tüpünüzde min 2 kg. LPG olmasına dikkat etmelisiniz.Bu husus katalogda yer almayabilir zira Avrupa da tüplerdeki Propan / LPG karışımı bizdekilerden daha yüksek ve temiz ve de verimli .

Rüzgar
.
 

orsaalabanda

Zirve
Mesajlar
3,490
Tepkime Puanı
69
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Anlaşılan ısıtma çözümleri konusunda katedilecek fazlaca yol var daha... Günün birinde bu satırlara bakıp "yahu ne ilkel teknolojilerle uğraşmışız...Yüksek rakım, alçak rakım... Rüzgar üfürdü, yel götürdü..." deyip gülebilecek miyiz? :D
 

RÜZGAR

Kamp III
Rahmetle Anıyoruz...
Mesajlar
673
Tepkime Puanı
62
Yer
İstanbul
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Haklısın Cem, cihazlar küçüldükçe sorunlar artıyor maalesef.
Rakım dı, mazot borularıydı,termostatın yeriydi,elektrikti,sarjdı gazdı tuzdu derken kafayı atlatacağız ;D

Ben bir kere Cunda da kış günü E2400 e cereyan yetiştireceğim diye gece saat kurup arabayı çalıştırmıştım...Ertesi bütün gün hayatımın en tırt günü idi inanın.
Bir derenin kenarına oturup saatlerce akan suya bakarak kendimi toparlamıştım.
Çanakkale de Both şalteri doğru bağlayacak bir tekne elektrikçisini bulana kadar sürdüydü bu çile.

En rahat ettiğim ısıtıcı bir Trumatic E3002 olmuştu.Cereyanın varsa arkasındaki dağıtıcı fanı ister çakıştırıyordum istemezsem çalıştırmıyor doğal haliyle ısınıyordum.
Bir de sobanın hafiften "gürül gürül" yanmasının keyfi başka oluyordu.

Bir karavan yaptırsam LPG tüpü taktırır Trumatic E3002 +Fanlı dağıtıcılı takardım karavana.Boiler ise 10 lt. lik LPG li Trumatic ayrı cihaz takardım.

Elektrik sadece çakarken gerekli.Dert yok tasa yok...

Rüzgar
 

orsaalabanda

Zirve
Mesajlar
3,490
Tepkime Puanı
69
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Hüseyin ağabey,

E2400 lerin enerji tüketimi webasto türü ısıtıcılardan daha az diye biliyordum ama acaba yanılıyor muyum? Kullanım kılavuzunda 1,1 Amp./h. değeri verilmiş.

Eberspacher D2 de ilk ateşleme ve güçlü üflemedeki "power" modunda 38 Watt. yani yaklaşık 3,1 Amp. gibi bir değer söz konusu. Devamlı kullanımda sonra bu değer 1 ampere kadar düşüyor ama ortalamaya bakıldığında yine yüksek.

webasto air top 2000 de bu değerler biraz daha düşük.
 RÜZGAR

Kamp III
Rahmetle Anıyoruz...
Mesajlar
673
Tepkime Puanı
62
Yer
İstanbul
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Evet.
Mazotlu ısıtıcıları kullanırken ihtiyaca göre kapatıp açmaktansa kısıp yükseltmek daha doğru oluyor kanımca.
Makinayı soğutmamak gerekiyor .Kapatıp açarsak haydi sil baştan yüksek ses...Kısıp açarsak sadece ısı farkının yaratacağı nisbeten düşük ses ile sanırım daha memnun kalırsınız diye düşünüyorum.
 

gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime Puanı
77
Yer
Akhisar
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

orsaalabanda' Alıntı:
E2400 lerin enerji tüketimi webasto türü ısıtıcılardan daha az diye biliyordum ama acaba yanılıyor muyum? Kullanım kılavuzunda 1,1 Amp./h. değeri verilmiş.

Dizel ısıtıcılarda, depodan motorin alan mazot pompası ve fan ayrı ayrı elektrik tüketmiyor mu? Truma E2400'de yakıt için değil yalnızca fanın çalışması amaçlı elektrik tüketiliyor. Bu durumda, enerji tüketimlerini kıyaslamak gereksiz bence. Ferhat, konunun ayırdına varmadı sanıyorum; bir el at şu konuya... :smiley:

Cavid Sezen
 

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Mesajlar
2,684
Tepkime Puanı
1,216
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

orsaalabanda' Alıntı:
Yaz başında taktırdığım Eberspacher D2 Airtronic ısıtıcıyı Uludağ gezimizde kullanmaya kalktığımızda büyük bir hüsrana uğradık. 1500 m. ve üzerinde bu ısıtıcıları kullanmak mümkün değilmiş. Isıtıcı 5 dk. gibi bir süre çalışıp ısıtıyor ve ardından susuyor. Tekrar 5 dk.lık bir çalışma için kapatıp yeniden açmak gerekiyor. Tabi ısınıp soğumaktan ve ısıtıcıyı kapatıp açmaktan, uyku hak getire... :( Bu şekilde olduğunu bilseydim kesinlikle bu ısıtıcıyı tercih etmez ve hatta belki hiç ısıtıcı taktırmazdım. Uludağ yaz kış en sık gideceğim yerler arasında... 1500 m. de çok yüksek bir rakım değil, hemen her yerde karşılaşılabilecek bir yükseklik.


1500 - 3000 m. arası yüksekliklerde kullanabilmek için hava basıncını algılayıcı ''rakım kiti''nin takılması gerekiyormuş. Türkiye'de bulabilecek miyiz ya da kaça mal olacak bilmiyorum. Anlaşılan bu konuyu çok az insan biliyor, aydınlatmak istedim...

İşte kullanım kılavuzunda yazanlar:

Heating at high altitudes
When using the heater at high altitudes, please note:
• Heating at altitudes up to 1500 m:
– Unlimited heating possible.
• Heating at altitudes over 1500 m – 3000 m:
– Heating is possible for short periods at this altitude
(e.g. driving over a mountain pass or taking a
break in a journey).
– During longer stays, e.g. winter camping, the fuel
supply must be adjusted to the altitude. This can
be done by installing an air pressure sensor. The
air pressure sensor is included in the Altitude kit -
Order No. 22 1000 33 22 00

Heaters suitable for high altitudes are labelled with
“H-Kit” on the side nameplate
değerli arkadaşım bahsettiğiniz sorunun tıpatıp aynısı başımıza geldi.hemde rakım 0 a yakın bir yerdeydik,ancak dışarıda felaket bir soğuk vardı,gece çalışmayan vebasto gündüz hava ısınınca çalışmaya başladı,farkettik ki gece soğukta mazotun soğuktan yoğunluğu artmış.acaba sizin sorununuz rakım değilde bu olmuş olabilirmi,bunu önlemek için depoya yarıyarıya mazot ve gazyağı koymayı öneriyorlar
 

Burakd

Ana Kamp
Mesajlar
83
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.burakdemirag.com
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Bu haftasonu Uludağ'a gittik. Cuma iş çıkışı yola çıktık. Rakım problemini bildiğimden geceyi oteller bölgesine çıkmadan 900 küsür metrelerde Çiçek Çay Bahçesi'nde geçirdik. Hava korkunç soğuk, her yer buzdu. Bir problem olmadı. Bütün gece sıcacık uyuduk arabada. OTeller bölgesine vardığımda GPS Rakımı 1900 metre gösteriyordu. + - 100 150 mt hata olabilir. Isıtıcıyı açtım. Bir mazot kokusu ve sonuç fiyasko :smiley: Zorlamadım tahmin ediyordum zaten. Allahtan hava güneşli ve sıcaktı. Hiç gerek kalmadı.

Dönüşte milli parkın girişinde bir daha denedim bu sefer çalıştı. Rakım gps'te 1200 mt gösteriyordu. Yine + - 100 mt hata olabilir. Dönüşte Keramet Ilıcası'nda kaldık. Yine sorun ortadan kalkmıştı. Demek ki bu aletlere 1200 mt üzerinde pek güvenmemek gerekiyor.
 

Burakd

Ana Kamp
Mesajlar
83
Tepkime Puanı
0
Yer
İstanbul
Web
www.burakdemirag.com
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Bildiğim kadarıyla D2'ler en yüksek fan devrinde 3 - 3,5 amp akım çekiyor. Benim yaşam aküm 60 amp. En yüksek devirde sürekli çalışsa (ki imkansız) 15 - 20 saat bu akü ile kullanılabilir demek ki.
İç aydınlatmalarım, laptop ve ses sistemi için kullandığım inverterım yine bu aküye bağlı. Ben şu ana kadar Voltaj ve şarj ile ilgili bir sorun yaşamadım. Tabi 3 - 4 gün arabayı olduğu yerde çalıştırmadan durum ne olur bilinmez.


gezmen' Alıntı:
Dizel ısıtıcılarda, depodan motorin alan mazot pompası ve fan ayrı ayrı elektrik tüketmiyor mu? Truma E2400'de yakıt için değil yalnızca fanın çalışması amaçlı elektrik tüketiliyor. Bu durumda, enerji tüketimlerini kıyaslamak gereksiz bence. Ferhat, konunun ayırdına varmadı sanıyorum; bir el at şu konuya... :smiley:

Cavid Sezen
 orsaalabanda

Zirve
Mesajlar
3,490
Tepkime Puanı
69
Ynt: Dikkat! Eberspacher D2 Airtronic Yüksek Rakımda Çalışmama Sorunu

Burak, Uludağ oteller bölgesi 1700 m. civarındadır... Kış koşullarında aynı rakımda ısıtıcıyı sorunsuz çalıştırdık. Neden çalıştığını halen anlayabilmiş değilim. Ancak senin bahsettiğin çiğ mazot kokusu ve dumanı rakım konusuyla ilgili değil. Çünkü rakımla ilgili sorun olduğunda alet ateşlliyor ve ilk çalışma anındaki "power" modunda bir süre çalışmaya devam ediyor. Power konumundan çıkıp "high" modunda çalışmaya başlaması gerektiği noktada ise duruyor. Kullanım kılavuzunda yazanlar da aynen bu şekilde...

Ateşlememe sorununda ise (kullanım kılavuzundan yazılanlardan hareketle) olanlar şu şekilde: İlk kızdırma sonrası ateşleme için bir süre çalışıyor.. 10 sn. gibi bir sürede genellikle ateşler.. Ateşleme sağlanmazsa bunu düzenli aralıklarla yineliyor.. Aynen çalışmayan bir araç motorunda tekrar tekrar marşa basmak gibi... 5 dk. içerisinde bunu tekrar tekrar deneyip ateşleme olmazsa ateşleme operasyonu duruyor.. O zaman aleti kapatıp 1 - 2 dk. bekleyip yeniden açmak gerekiyor.

Bunun nedenlerini bilemiyorum. Kötü mazot, tıkanma, hava emiş borusundan girebilecek pislik, toz, nem ya da su, benzer şekilde egzos sistemindeki bir tıkanıklık, su girmesi, sıcak soğuk farkı nedeniyle içeride oluşabilecek yoğunlaşmalar, boğulma vb. olabilir..

Aşırı yağışlı bir yolda 1 saatlik bir seyirin ardından bu problemi sıfır rakımda yaşadım. Ateşleme olmadığı için ortalık dumana boğulmuştu. Yaklaşık yarım saat içerisinde 4. - 5. denemeden sonra çalışmıştı.

İlk aldığımda ilk bir iki çalıştırmada ateşleme esnasında aşırı duman atarak çalışmıştı ama o zaman açıp kapatmaya ve tekrar tekrar denemeye gerek kalmadan 1 - 2 dk. içerisinde ateşlemişti. O zaman aletin yeniliğine ve ilk çalışmaya bağlamıştım bu sorunu. Yine yağışlı havalarda yolculuk yapmıştık. Belki de bununla ilgilidir.. Başka da sorun yaşamadık.

Kartepe Kuzuyayla 1500 m. rakımlı. Orada sorunsuz ve çok güzel bir şekilde çalıştı.

1200 m. ler bence risk taşımaz. Kullanım kılavuzu ne diyorsa odur...Hava durumuna bağlı olarak 1600 - 1700 m.lerde de çalışabilir. Ama 1500 m. ve sonrası risk... Dediğim gibi o rakımlarda da aracı iyice ısıtıp termostat devreye girene kadar çalışıyor.. Acil durumlarda bu sıcaklık en az yarım saat idare eder. Kapandığında da açma-kapama yapıp tekrar ateşlendiğinde yine çalışıyor.

Hiç ateşlememe ve yoğun çiğ mazot dumanı başka bir sorun.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,657
Mesajlar
1,508,145
Kayıtlı Üye Sayımız
171,169
Kaydolan Son Üyemiz
ilker eroğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst