Cho Oyu Rotaları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,377

VitaEsMorte

Zirve
Mesajlar
2,896
Tepkime puanı
38
cho-oyu-route.jpg


th_58665ChoOyuMap001.jpg

th_7b4d0plano2.jpg

th_672e1plano3.jpg

th_cho_oyu_map.jpg

th_map.jpg

th_ChoOyuMap.jpg

th_Map_of_Journey.jpg

th_map-approachroute.gif

th_map_co.jpg
 

Etiketler

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
Cho Oyu

800px-Himalaya_annotated.jpg

Cho Oyo Everest Dağının 20km batısında yer alır.

Cho Oyu (veya Cho Oyo veya Zhuoaoyou) dünyanın en yüksek altıncı dağıdır. Cho Oyu Himalayalar'da yer alır ve Everest'in 20 kilometre batısındadır. Cho Oyu Tibetçe'de "Turkuaz Tanrıça" anlamına gelir.

Cho Oyu'ya ilk kez Herbert Tichy, Joseph Joechler ve Şerpa Pasang Dawa Lama'dan oluşan Avusturyalı bir ekip tarafından 19 Ekim 1954'te dağın kuzeybatı sırtından çıkılmıştır. Cho Oyu'ya ilk çıkış denemesi, Eric Shipton liderliğindeki bir ekspedisyon tarafından gerçekleştirilmiştir fakat 6.650m'nin üzerinde bulununan bir buzul duvarının teknik zorluğu grubun yeteneklerini aşmıştır. Bugün bu buzul duvarları sabit hatlar sayesinde aşılmaktadır.

Cho Oyu'nun birkaç kilometre batısındaki Nangpa La (5.716m/18,753ft), Tibetlilerle Khumbu'nun Şerpaları arasındaki ana ticaret rotası olan bir buzullaşmış geçittir. Bu geçide olan yakınlığından dolayı, Cho Oyu tırmanışçılar tarafından tırmanılması en kolay sekizbinlik olarak görülür. Cho Oyu Annapurna'nın Haziran 1950'de, Everest'in Mayıs 1953'te, Nanga Parbat'ın Temmuz 1953'te ve K2'nin Temmuz 1954'te tırmanılmasının ardından tırmanılan beşinci sekizbinlik zirvedir.

* 1952 Edmund Hillary ve ekibi tarafından dağın ilk keşfi.

* 1954 Dağa ilk çıkış.

* 1958 Hintli bir ekip tarafından dağa ikinci çıkışı. Şerpa Pasang Dawa Lama zirveye ikinci defa ulaştı. Cho Oyu'da ilk ölüm.

* 1959 Kadınlardan oluşan uluslararası bir ekip başarısız olur ve bu ekibin dört üyesi çığ yüzünden ölürler.

* 1964 Zirveye ulaştıklarına dair hiçbir kanıt olmayan bir Alman ekip dağın tartışmalı üçüncü tırmanışını yaparlar. İki dağcı bitkinlik nedeniyle 7.600m'deki dördüncü kampta ölürler.

* 1978 Avusturyalı Koblmuller ve Furtner, zirveye çok zor olan güneydoğu yüzünden tırmanırlar.

* 1983 Reinhold Messner dördüncü denemesinde zirveye ulaşmayı başarır.

* 1985 12 Şubatta, Maciej Baebeka ve Maciei Pawlikowski ilk kış çıkışını yaparlar.

* 1997 Nasuh Mahruki dağ tırmanan ilk Türk dağcı olur.[1]

* 1999 Uğur Uluocak dağın ikinci Türk tırmanışını yapar.

* 2005 Tunç Fındık dağın üçüncü Türk tırmanışını yapar.

800px-ChoOyu-fromGokyo.jpg

Gokyodan Cho Oyu'nun görünümü.

Yükseklik: 8.201 metre (26,906 feet) 6.En Yüksek Zirve

Yer: Nepal-Tibet

Silsile: Himalaya

Çıkıntı: 2,340 m

Koordinatlar: 28°06′N, 86°39′E

İlk Çıkış: 19 Ekim 1954 Avusturyalı bir takım tarafından.

En Kolay rotası: kar/buz tırmanışı
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,735
Mesajlar
1,497,276
Kayıtlı Üye Sayımız
170,179
Kaydolan Son Üyemiz
Vhtrz

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst