Bisiklet

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,877

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime Puanı
27
Yaş
48
Yer
İstanbul / Maltepe
Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır.

Bisiklet sporunda da kullanılır. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet (recumbent), çift kişilik bisiklet (tandem) gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır. İlk bisiklet 1791'de Sivrac'ın bisikletiydi. Bunun bir direksiyonu (gidonu) bile yoktu. 1818'de ilk defa gidonlu bisiklet bulundu (Karl Drais) ve 1839'da Mac Millan'ın ilk pedallı bisikleti buluşu bu günkü bisikletlerin taslağını oluşturdu.

800px-Cykel.JPG
Bisikletin Tarihçesi

İlk bisiklet çok ilkel biçimde 12. yüzyılda Çin'de görülmüştür. Fransız Sirvac yaptığı sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bisiklet yapmıştır. "Celerifere" adını taşıyan bu alet 1791 tarihlidir. Baron Karl Von Drais, Drais de Senerbol'un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete gidon eklemiştir. Bu bisiklet 1816 yılında yapılmıştır. Bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. 1818'de bisiklette metal kullanılmaya başlanmıştır.

Leonardo Da Vinci'nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan'dır. 1839-1840 yılları arasında İskoçya'da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum'da sergilenmektedir. 1855'te Fransız Ernest Michaux'un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmıştır. 1870ten sonra geliştirilen yeni bisikletlere "Bicyole" denilmiştir. Bu modelde ön tekerliğin çapı bir ila 1,5 metre arasında değişmiştir.

İlk seri üretim bisiklet "Michaux Company" tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüzkırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800'lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871'de imal edilen bisikletlerAlmanya ile yapılan savaşta kullanılmıştır.

Trufaut, içi boş kauçuk lastiğini bulmuş, bunu İngiltere'de eşit tekerlekli komple kadrolu, bilyalı ve milli bisikletlerin yapılması ve ardından ortadan katlanan portatif bisikletler izlemiştir.

İrlanda'da 1888 yılında havalı plastik biskletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum, bisiklet endüstrisini geliştirmiştir. Bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyatının yüksekliği, işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800'lerin sonundan fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Fransa, Belçika, İngiltere, İtalya veİspanya'daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunu gelişmesine önayak olmuştur.

I. Dünya Savaşı'nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla (ordu süratinin artırılması) kullanmışlardır.

800px-Bicycle_evolution-tr_svg.png


422px-Draisine1817.jpg
Bisiklet Tipleri

Teker Çaplarına Göre

Bisiklet tipleri birkaç farklı şekilde sınıflandırılabilirler. Bunlardan birisi tekerlek çaplarına göre sınıflandırmadır. 3 teker çapı şu anda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar: 622mm (28¨), 559mm (26¨), 406mm (20¨). Bunların dışında 27¨ çapındaki tekerlekler uzun yıllar boyunca yol bisikletlerinde kullanılmıştır. 584mm çaplı 650B olarak tanımlanan tekerlekler de son zamanlarda bazı üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.
Bir yarış bisikletiçisi

Teker çapı sınıflandırmasına göre 28¨ teker çapına sahip bisikletler yol bisikleti, 26¨ teker çapına sahip bisikletler dağ bisikleti olarak kabaca tanımlanır. 20¨ tekerlere sahip bisikletler BMX bisikletleri 19¨ hacı bisikleti olabildikleri gibi, farklı 3 tekerlekli hatta 4 tekerlekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla kullanılırlar.

Kullanım Amaçlarına Göre

Bisikletler kullanım amaçlarına göre de sınıflandırılabilirler. Teker çapı ne olursa olsun, ince tekerli ve daha nahif yapılı, asfaltta kullanıma yönelik yapılmış bisikletlere yol bisikleti denir.

Gene teker çapı 622mm ya da 559mm olmasına bakılmaksızın (genellikle 559mm olur), sağlam gövdeli ve dayanıklı parçalardan yapılmış, daha kalın lastiklerin kullanılmasına izin veren bisikletler araziye uygundurlar ve bunlara dağ bisikleti denir. Dağ bisikletlerinin ön süspansiyonlu, ön ve arka süspansiyonlu, süspansiyonsuz tipleri olabilir. Süspansiyon miktarına ve olup-olmamasına göre bisiklet kullanım alanları değişebilir.

Teker çapı 622mm ya da 559mm ve son zamanlarda da 584mm olarak üretilen bazı bisikletler, uzun yollarda kullanılmak üzere üretilirler. Bu bisikletlerin ön ve arka kısımlarında çanta taşımaya imkânları vardır. Çamurluklar, rahat sele ve gidonlar kullanırlar. Tek amacı uzun mesafelere binicisini ve binicinin eşyalarını taşımak olan bu bisikletlere tur bisikleti denir.

Teker çapı Türkiye'de 28¨, Fransa, İtalya, İskandinav ülkeleri gibi bölgelerde ise 650B olan bazı bisikletler vardır ki bunlara şehir bisikletleri denir. Bu bisikletlerin çoğu zaman ön ve arkalarında sepetleri, dinamolu ışıklandırma sistemleri vardır. Avrupa'nın pek çok yerinde genç-yaşlı insanlar şehir içindeki işlerini görmek, bir yerden bir yere gitmek, yük taşımak için bu bisikletleri kullanırlar.

Asıl amacı akrobasi ve bazı özel yarışlar olan, sağlam yapılı ve 20¨ tekerlekli bisikletlere BMX bisikletleri denir. Bu bisikletler 1980'li yıllardan itibaren ortaya çıkmış ve bütün dünyada popülerlik kazanmışlardır.

İki sürücünün aynı anda binmesine müsaade eden bisikletlere tandem denir. Tandemler uzun turlardan kısa arazi yarışlarına kadar pek çok farklı alanda kullanılabilirler.

Sürücüsünün arkasına yaslanmasına hatta bazı durumlarda yatar pozisyonda durmasına müsaade eden bisikletlere yatay bisiklet denir. Yatay bisikletler Türkiye'de yaygın değildir. Yatay bisiklet kelimesi bile bilinmemektedir. Yatay bisikletin İngilizce'si Recumbent'dir.

Sadece tek bir tekeri olan bisikletler de vardır. Tanımından da anlaşılacağı gibi bu bisikletlere tek tekerli bisiklet denir. Tek tekerli bisiklet kullanmayı öğrenmek normal bisiklet kullanmaktan farklıdır.

İş bisikletleri özellikle yük taşımak için üretilirler. Bazıları yüz kilo ve üstündeki yükleri taşıyabilecek kadar sağlamdır. 2 veya 3 tekerlekli modelleri vardır. Bisikletin gövdesinde bulunan boş kısımda, hizmet ettiği şirketin reklam tabelasını taşıyabilirler.Bisiklet Donanımı

Bisiklet çeşitli donanımın bir araya gelmesinden oluşur.

Bicycle_diagram_reflectors.jpg


Kadro

Çatı da denir. Farklı maddelerden (karbon, çelik, titanyum gibi) yapılabilir. Sağlamlık açısından daha çok tercih edilen ve DownHill, Trial gibi alanlarda kullanılacak bisikletlerde çelik ve karbon kadrolar, DownHill veya Trial gibi alanlarda kullanılmayacak bisikletlerde daha çok alüminyum kadro tercih edilir. Alüminyum kadroların en büyük özelliklerinden birisi hafif olması ve darbeleri emmesidir.

Çatal

Amortisörlü ya da düz olabilir ön ve arkada bulunur. amortisörlüler yüksekten inerken yardımcı olur ama normal çatal ise yardımcı olmaz cunku yaylanma bolumu yoktur o yüzden en çok tercih edilen çatal amortisörlü olanıdır.eğer şehirde sürecekseniz amortisörsüzde olabilir..

Frenler

Frenler ön ve arka olmak üzere kolla idare edilir, tel ya da bir yerden sıkar veya hidrolik disk olabilir.

Tekerler

Bisiklette tekerlek 2, 3 veya 4 tane bulunabilir.Önde bir, arkada iki tane de olabilir.

Vites Donanımı

Bisiklette 6, 18 ve 21,24,27,30 vites seçenekleri olabilir.Sporcular yaygın olarak 30 vites seçeneğini kullanmaktadır. Vitesler eğime göre verimlik artışı sağlamak, bisikletin süratini arttırmak ve rampaları daha kolay çıkmak içindir. vites sistemi iki bölümden oluşur, ön vites ve ayna dişlileri ile ön vites ve arka vites dişlilerinden oluşur, bunları kontrol etmek için gidon çevresinde 2 vites kontrol kolu bulunur biri sag kol arka vitesi digeri sol kol ise ön vites dislilerini kontrol etmenizi saglar, pedal devrinize göre ( 70-90 dk.devir) devir arttikca vites düsürülür, devir düsdükce vites büyütülür.

Ön vitesdeki 3 dişli setinden küçük dişli (1.), yokuş için gerekli ana vitesdir. Ön-orta vites (2.) düz yol için idealdir. ön-büyük dişli (3.) ise sürat için ana vitesdir.

Arka viteslerde ise en büyük dişli yokuş dişlisidir, küçüldükçe düz yol viteslerine ulaşılır, en küçük dişli ise sürat dişlisidir, diğer bir bakışla öndeki ana viteslerin arkadaki dişli kadar farklı seçeneği vardır, kısaca 3 ana dişlinin arkada 7 vites dişlisi olan bir bisiklette 3 x 7 = 21 vitesi vardır. Sistemde ön küçük vites ( yokuş vites ana dişlisi ) 1. vites ana dişlisidir. Sistemde arka vitesde en büyük dişli ( yokuş vitesi ) 1. vitesdir. Dik bir yokuş icin ön 1 x arka 1 kullanılırken Düz yol için ön 2 x arka 3-4 ideal dişlilerdir. Sürat için ön 3 x arka 6-7 ideal dişliler olabilir özellikle bu vitesleri kullanacaksanız KESİNLİKLE KASK kullanınız.Olimpiyatlarda Bisiklet Yarışları

Pist Yarışları:
Bayan: Ferdi Takip, Hız, Puan Yarışı.
Erkek: Ferdi Takip, Hız, Keirin, Madison, Olimpik Hız, Puan Yarışı, Takım Takip.

Yol Yarışları:
Bayan: Saate Karşı, Yol Yarışı.
Erkek: Saate Karşı, Yol Yarışı.

Dağ Bisikleti:
Bayan: Kros.
Erkek: Kros.

BMX-Kross:
Bayan: Bireysel.
Erkek: Bireysel.
 

Etiketler
Ynt: Bisiklet

• Eşitliktir: Bazen o sizi taşır, bazen siz onu.
• Özgürlüktür: Ferman padişahın, dağlar bizimdir.
• Kardeşliktir: Bir ağaç gibi tek ve hür öte yandan.
• Tevazudur: Estağfurullah beri yandan.
• Çocukluktur: Hayatla izdivacın balayı günlerinden.
• Aylaklıktır: Akreple yelkovana nispet.
• Sükunettir: Ne der filozof: gürültü, zekayla ters orantılıdır.
• İdraktir: Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.
• Rüyadır: Üç yaşında başlar, hayat boyu sürer.
• Hayal gücüdür: Durduğunda devrilir.
• Dengedir: Statükoyla alakasız.
• Aşktır: Her bahar sırtınızı ürpertir.
• Bahardır: Papatyalarla aynı nebatattan.
• Yazdır: Yaz yaz bitmez bir metnin iki noktası.
• Kıştır: Her mevsim Vivaldi.
• Kendisidir: Doğan görünümlü Şahin değil.
• Devrimdir: Gerçekçi olur imkansızı ister.
• Ütopyadır: Ayaklar hep havada.
• Kırmızıdır: Hayali cihan değer, hele bir ihtimal iken.
• Muhaliftir: İktidara müdanasız.
• Mesttir: Ömer Hayyam’ın üzüm suyundan.
• Bir lokma bir hırkadır: Derviş soyundan.
• Şehrazat’tır Bağdat’ta: Binbir geceden süzülür.
• Kerameti kendinden menkuldür: Bir bilen bilir, bir de binen
• Bi tur versenedir: Boş arsaların rant’a yenik düşmediği zamanlardan.
• Aşüftedir: Yoldan çıkartır.
• Mor Külhanidir: Kendi kendine çalan bir davul zurna.
• Rosinantedir: Don Kişot’un altında olsaydı değirmenler bizimdi.
• Rüzgargülüdür: Kır evinin verandasında.
• Yelken, balık dümen, su: Hepsi birdendir.
• İsyandır: Bush’u iki kere dehledi üzerinden.
• Şarabi eşkiyadır: Şan verir ortalığa her bahar.
• Köroğludur: Otomobil icat olur mertlik bozulur.
• Tek kişilik karnavaldır: Dünyanın sokaklarından.
• Kel-alakadır: Bütün bağlamlardan muaf.Kaynak:Aydan Çelik
 

Ynt: Bisiklet

Nihal hanım bana bisiklet alımında yardımcı olursanız sevinirim nişanlım ve ben birer tane almak istiyoruz
Off-road ilgi alanım ve aracım pick up olduğu için kasaya iki adet koymak istiyorum ve gittiğimiz yerlerde onlarla devam etmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler....
 

Ynt: Bisiklet

Grdn;
Bisiklet hakkında yeterli bilgim yok, ben sadece, alelade bir biniciyim; ne tavsiye edebileceğimi bilemedim şimdi, en iyisi, sitedeki profesyonel bisikletçilere danışman.
 

Ynt: Bisiklet

GRDN' Alıntı:
Nihal hanım bana bisiklet alımında yardımcı olursanız sevinirim nişanlım ve ben birer tane almak istiyoruz
Off-road ilgi alanım ve aracım pick up olduğu için kasaya iki adet koymak istiyorum ve gittiğimiz yerlerde onlarla devam etmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler....

Merhabalar Ömer Bey,
Öncelikle bu konuda bütçe oldukça önemli. Muhtemelen arazi sürüşünüz de olacağı için dağ bisikleti tercih etmeniz oldukça iyi bir tercih olacaktır. Nişanlınız için;
http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,2947,DeltaBisiklet,2387
Sizin için;
http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,2977,DeltaBisiklet,2414
İyi tercihler olacaktır. Verdiğim siteden farklı modellere de bakabilirsiniz.
Sevgi ve selamlarımla...
 


Ynt: Bisiklet

Bisiklet almak istiyorum fakat alacağım bisiklet hem dağ için hem şehirler arası gidip gelebileceğim bir bisiklet olmalı.Araştırdım fakat fazla bilgim olmadığı için yardımcı olmanızı isityorum.şimdiden teşekkürler:smiley:
 

Ynt: Bisiklet

simay' Alıntı:
Bisiklet almak istiyorum fakat alacağım bisiklet hem dağ için hem şehirler arası gidip gelebileceğim bir bisiklet olmalı.Araştırdım fakat fazla bilgim olmadığı için yardımcı olmanızı isityorum.şimdiden teşekkürler:smiley:

Dağ Bisikletileri:
Dayanıklı, konforlu, geniş ve dişli lastikleri olan, ağırlıkları diğerlerine göre daha fazla ve genellikle 26 jant bisikletler olup bozuk zeminli yollarda konforlu, asfalt yollarda yavaş ve ağırlık dolayısıyla yorucu bisikletlerdir.

Yol-Yarış bisikletleri:
Çok narin yapılı, çok ince ve neredeyse dişsiz lastikleri olan, en hafif, genellikle 28 jamt bisikletler olup mesafe kathetmeye, aerodinamiye uygun olarak tasarlanmış, asfalt yollarda en hızlı ve en az yoran ancak arazi koşullarında ve bozuk yollarda neredeyse hiç kullanılamayan bir bisiklet türüdür. Gidebileceği en kötü yolun bile taş-çakıl olmayan bir toprak yol olması gerekir.

Şehir ve Gezi Bisikletleri:
Yukarıdaki iki türün arasında özelliklere sahip olup her ikisinin ortalaması arazi ve yol kabiliyetine sahip bisikletlerdir. Ayrıca her ikisinin de sahip olmadığı ekstralara da sahiptir. Şöyle ki;
Dağ bisikletinden daha zarif, yarış bisikletinden daha kalın bir yapıya sahiptir. Lastik kalınlığı orta düzeyde, diş derinliği orta düzeyde, ağırlıkları dağ bisikletine yakın ama genelde daha hafif, konfor olarak çok konforlu, asfalt zeminde dağ bisikletinden daha hızlı, yarış bisikletiyle gidilemeyecek bozuk yolları kathedebilecek yapıda genellikle 26 yada 28 inç lastik ebatlarında olabilen ve hem dağ bisikletlerinde hem de yol-yarış bisikletlerinde bulunmayan çamurluk, arkada bagaj gibi ek donanımlara opsiyonel olarak sahip olan bir bisiklet türüdür.

Sonuç olarak;
Eğer ki alacağınız bisikleti sürekli olarak uzun asfaltlarda kullanmayacak, arada doğa gezilerine çıkacaksanız ve çıktığınız bu doğa gezilerinde stabilize yollar dışında dağ bayır tırmanmayı ve inmeyi düşünmüyorsanız sizin için en doğru seçim Şehir ve Gezi bisikletleri olacaktır.
 Ynt: Bisiklet

arkadaşlar sizleri okudum valla benim de canım bisiklet almak çekti uzun yıllardır yaklaşık 10 yıl bisiklete binmiyorum bu bölüm sayesinde içimde bisiklet alma isteği doğdu bana önerebileceniz bir bisiklet var mı bütçem 300 - 400 arası bisikleti genelde şehir içinde kullanacam ama belki ilerde 0 -100 km arası uzun yolda da kullanabilirim bana tavsiye edeceğiniz ankarada bir bisikletçi veya bir model var mı
hepinize ii maceralar
 

Ynt: Bisiklet

medford' Alıntı:
arkadaşlar sizleri okudum valla benim de canım bisiklet almak çekti uzun yıllardır yaklaşık 10 yıl bisiklete binmiyorum bu bölüm sayesinde içimde bisiklet alma isteği doğdu bana önerebileceniz bir bisiklet var mı bütçem 300 - 400 arası bisikleti genelde şehir içinde kullanacam ama belki ilerde 0 -100 km arası uzun yolda da kullanabilirim bana tavsiye edeceğiniz ankarada bir bisikletçi veya bir model var mı
hepinize ii maceralar

Öncelikle hoşgeldiniz aramıza.

Bisikletlerle ilgili genel açıklamaları okuduğunuzu anlıyorum. Kullanım amacınızın şehir içi olduğunu belirtmişsiniz. Bunun dışında bisikleti çoğunlukla orta mesafe kullanacağınızı anlıyorum. Buna yönelik olarak Şehir ve gezi bisikletlerinden bir tercih yapmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz bütçe ile bu tür bisikletler içerisinde makul alternatifler bulabileceğinizi düşünüyorum. Sizin kriterlerinize uygun olarak Bianchi, Salcano gibi markalara bakabilirsiniz. Şehir içi kullanım için biraz da spor bir tarz için Salcano vs modeli, daha çok geziye ve alternatif amaçlı kullanıma yönelik olarak da Bianchi Alto modeli bu bütçede düşünenileceğiniz alternatifler arasındadır.

Selamlar...
 

Ynt: Bisiklet

serway' Alıntı:
Öncelikle hoşgeldiniz aramıza.

Bisikletlerle ilgili genel açıklamaları okuduğunuzu anlıyorum. Kullanım amacınızın şehir içi olduğunu belirtmişsiniz. Bunun dışında bisikleti çoğunlukla orta mesafe kullanacağınızı anlıyorum. Buna yönelik olarak Şehir ve gezi bisikletlerinden bir tercih yapmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz bütçe ile bu tür bisikletler içerisinde makul alternatifler bulabileceğinizi düşünüyorum. Sizin kriterlerinize uygun olarak Bianchi, Salcano gibi markalara bakabilirsiniz. Şehir içi kullanım için biraz da spor bir tarz için Salcano vs modeli, daha çok geziye ve alternatif amaçlı kullanıma yönelik olarak da Bianchi Alto modeli bu bütçede düşünenileceğiniz alternatifler arasındadır.

Selamlar...
teşekkür ederim dediğiniz gibi şimdilik şehiriçinde kullanacam orta mesafede ama bakarsınız ilerde bu iş hoşuma giderse çok daha iyi bir model alırım ama şimdilik Bianchi Alto modeli gayet güzel ve sade fiyatı da 400 tl bence ii ayın 15 i gelsin alırım inş
 

Ynt: Bisiklet

Bisiklet aslında özgürlük simgesi hatta bir yaşam tarzı bence... Her yaşta her mevsimde her ortamda kullanılması gereken bir ayrıcalık ... tabiki anlayana..
 

Ynt: Bisiklet

bisiklet kullanmayı seviyorum her fırsattada biniyorum.
Arazide bisikletle gezmek daha zevkli oluyor...
Önceki bisiklet şekillerine bakıyoruzda arkadaşlar bunlara nası binip iniyorlarmış :smiley:
 Ynt: Bisiklet

ankara dan merhaba. bende aktif olarak 2.5 yıldır bisiklete binmekteyim. sigarayı bırakıp bisiklet ile yeni bir hayata merhaba dedim. ilk olarak bir dağ bisikleti aldım. trek 4300. önceleri mahallede sonra şehirde derken kendimi gökova bisiklet turunda buldum. muğladan başlayıp ula- akyaka- aktur- ören- mumcular-bodrum feribot ile datça ve marmariste sona eren yaklaşık 300km ( şehir içi gezilerle ) lik bir tur. ardından izmir başlangıçlı Fethiye de sona eren köyceğiz gölü etrafınıda kapsayan bir tur geldi. bu yazda kapadokya turu ile taçlandırdım bisiklet olayını.

iş durumum müsait oldukça pazar sabahları eymir gölü etrafında 2-3 tur ve parşembe akşamları çayyolu Perşembe Akşamı Bisikletçileri( Çayyolu PAB olarak ) olarak bisiklete binmekteyim. alış verişlere mahallemde bisikletimle gitmekteyim.

5 kişi ile başlattığımız Çayyolu PAB zaman zaman 80 kişiye kadar çıkmıştır, bisiklet yolu olmayan başkentimizde ve mahallemizde araç sürücüleri bisiklete ve bisikletçilere alışmışlardır. her perşembe saat 20 de arcadium önünden başlattığımız bu etkinlik 7 den 70 e herkese açık olup hızımız en yavaşımıza göre ayarlanmakta, yeni başlayanların bile rahatça dolaşabileceği bir parkurda yapılmaktadır.

pedalla kalın.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,810
Mesajlar
1,509,853
Kayıtlı Üye Sayımız
171,436
Kaydolan Son Üyemiz
anadolupardus

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Geri
Üst