Benzinli Motora Turbo

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tikit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,670

tikit

Ana Kamp
Yer
istanbul
Web
www.myspace.com
Selam Arkadaşlar

Eskiden dizel motorlara turbo taktırırdık benzinli motora da takılabilirmi yada takan arkadaş varmı 10 15 yıldır arabalardan uzak kaldım kullanmak dışında yani
defender sayasinde artık radyatörden girer yağ pompasından çıkarım :smiley: çok kişinin kafasını şişirecem galiba
yardımcı olup cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Etiketler

tikit

Ana Kamp
Yer
istanbul
Web
www.myspace.com
Ynt: Benzinli Motora Turbo

tikit' Alıntı:
Selam Arkadaşlar

Eskiden dizel motorlara turbo taktırırdık benzinli motora da takılabilirmi yada takan arkadaş varmı 10 15 yıldır arabalardan uzak kaldım kullanmak dışında yani
defender sayasinde artık radyatörden girer yağ pompasından çıkarım :smiley: çok kişinin kafasını şişirecem galiba
yardımcı olup cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler
??? ??? ??? ??? ???
::smiley: ::smiley: ::smiley: ::smiley: ::smiley:

edaghan

Zirve
Yer
İstanbul

Sorunuza verilen yorumlardan (!) anlaşıldığı üzere, planınızın işe yarayacağını düşünen pek fazla kişi yok. Şahsen ben de daha önceki 2.0lt motoruma turbo takmak için maliyet hesabı yapmıştım. 3.000 TL'yi geçiyordu, ve de çalışacağından hiçbir usta emin değildi. Boşa para harcamamaya karar verdim. yapılacak en iyi şey, ya aracı satın ve TDI motorlusunu alın... ya da uygun bir V8 motor alıp onu takın.

kolay gelsin.

tikit

Ana Kamp
Yer
istanbul
Web
www.myspace.com

edaghan' Alıntı:
Sorunuza verilen yorumlardan (!) anlaşıldığı üzere, planınızın işe yarayacağını düşünen pek fazla kişi yok. Şahsen ben de daha önceki 2.0lt motoruma turbo takmak için maliyet hesabı yapmıştım. 3.000 TL'yi geçiyordu, ve de çalışacağından hiçbir usta emin değildi. Boşa para harcamamaya karar verdim. yapılacak en iyi şey, ya aracı satın ve TDI motorlusunu alın... ya da uygun bir V8 motor alıp onu takın.

kolay gelsin.
Teşekkürler benimki sadece merak olursa olur gibisinden yapılabiliyormu yada yapan varmı (o paraya yeni motor alınır :smiley: )

C

CİNCİN

Ziyaretçi

Benzinli motora turbo uygulama tabii ki mümkün ama pistonların piston kollarının falan güçlendirilmesi, sıkıştırma oranının düşürülmesi gibi ciddi modifikasyonlar gerekiyor. Eskiden AutoShow'da Onno Ustaya Passat 1.8 aracı 1.8T'ye kaça dönüştürebilirim falan gibi sorular çok sorulurdu. Benzinli motorlarda dönüşüm oldukça maliyetli ve turbo kaynaklı sorunları yaşama ihtimali epey yüksek.

Bilimsel

Ana Kamp
Yer
Türkiye

edaghan' Alıntı:
kolay gelsin.
Gezenbilirde Benzinli defenderın dızele dünüşümüyle ilgilide forum okudum.deneyimli arkadaşlar defenderın önceki yıllara ait benzinli ve dizel motorlarının gövdesinin aynı olduğu dolayısıyla en büyük sakınca olabilecek sıkıştırma oranları ile ilgili bir sorun olmayacağını yazmışlar geriside çok önemli ve ciddi büyük maliyetler tabiiki.
Engin beyin yazdığı gibi en iyisi bu türden radikal değişikliklerin maliyet ve teknik sorunlarıyla uğraşmaktansa orijinal olarak istenen motora sahip araçlar almak gibi görünüyor.

tikit

Ana Kamp
Yer
istanbul
Web
www.myspace.com

CİNCİN' Alıntı:
Benzinli motora turbo uygulama tabii ki mümkün ama pistonların piston kollarının falan güçlendirilmesi, sıkıştırma oranının düşürülmesi gibi ciddi modifikasyonlar gerekiyor. Eskiden AutoShow'da Onno Ustaya Passat 1.8 aracı 1.8T'ye kaça dönüştürebilirim falan gibi sorular çok sorulurdu. Benzinli motorlarda dönüşüm oldukça maliyetli ve turbo kaynaklı sorunları yaşama ihtimali epey yüksek.
yanıt için teşekkürler
benzinli motorlarda turbo pek tercih edilmiyor galiba randumanmı vermiyor biraz düşününce aklıma hiç benzinli turbo motorlu araçta gelmiyor gerçi :smiley:

alper5005

Kamp I

tikit' Alıntı:
yanıt için teşekkürler
benzinli motorlarda turbo pek tercih edilmiyor galiba randumanmı vermiyor biraz düşününce aklıma hiç benzinli turbo motorlu araçta gelmiyor gerçi :smiley:

Benzinli araçlara da sıhhatli bir şekilde turbo uygulaması yapılabiliyor ancak bunun için uygulama yapılacak motorun buna uygun olması gerek. Maliyet ise 4500 TL civarında. Ben kendi aracıma önümüzdeki sezon yapmak için projemi hazırladım. Ancak önce karbüratörlü olan aracımı enjektöre ve sıralı LPG ye çevireceğim bu işlem motorun sıhhati için çok önemli. Turbo yapmasamda yapacağım.
Performans ve yakıt tasarrufu açısından en akıllıca çözüm bu. Aracım zaten LPG li sıralı lpg için çıkma parçalar kullanacağım.

Şimdilik platinli olan ateşlememi programlanabilir elektronik ateşlemeye çevirerek başladım. Çok randıman aldım .

İlgilenen arkadaşlar için bu konuda bir başlık açabilirm aslında.

edaghan

Zirve
Yer
İstanbul

alper5005' Alıntı:
Benzinli araçlara da sıhhatli bir şekilde turbo uygulaması yapılabiliyor ancak bunun için uygulama yapılacak motorun buna uygun olması gerek. Maliyet ise 4500 TL civarında. Ben kendi aracıma önümüzdeki sezon yapmak için projemi hazırladım. Ancak önce karbüratörlü olan aracımı enjektöre ve sıralı LPG ye çevireceğim bu işlem motorun sıhhati için çok önemli. Turbo yapmasamda yapacağım.
Performans ve yakıt tasarrufu açısından en akıllıca çözüm bu. Aracım zaten LPG li sıralı lpg için çıkma parçalar kullanacağım.

Şimdilik platinli olan ateşlememi programlanabilir elektronik ateşlemeye çevirerek başladım. Çok randıman aldım .

İlgilenen arkadaşlar için bu konuda bir başlık açabilirm aslında.

Alper bey,

fırsatınız olduğunda, ve eğer varsa, fotoğrafları ile beraber ayrı bir başlıkta elektronik ateşleme konusunu anlatırsanız, eminim bir çok kullanıcıya faydası olacaktır.

kolay gelsin.

alper5005

Kamp I

İlginize tşk ederim. Bu konuda bir arkadaşımın Land Rover 110 'u için yaptığım modifikasyonu paylaşmısştım forumda hatta forumdan bir arkadaşımıza daha yardımcı olmuştum İstanbulda. Her ikiside sıkıntısız kullanıyorlar.
Ancak kendi aracıma yaptığım tamamen farklı bir sistem ve çok daha sağlıklı. Distibütor yok ve şnorkeliniz varsa tıpkı dizel gibi motor tamamen su altında çalışabiliyor. Ateşeleme netliği çok daha yüksek. Esas onu bir ara paylaşmak isterim.

konu için : http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=51499.0

edaghan

Zirve
Yer
İstanbul

alper5005' Alıntı:
İlginize tşk ederim. Bu konuda bir arkadaşımın Land Rover 110 'u için yaptığım modifikasyonu paylaşmısştım forumda hatta forumdan bir arkadaşımıza daha yardımcı olmuştum İstanbulda. Her ikiside sıkıntısız kullanıyorlar.
Ancak kendi aracıma yaptığım tamamen farklı bir sistem ve çok daha sağlıklı. Distibütor yok ve şnorkeliniz varsa tıpkı dizel gibi motor tamamen su altında çalışabiliyor. Ateşeleme netliği çok daha yüksek. Esas onu bir ara paylaşmak isterim.

konu için : http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=51499.0

Bu da sanırım daha çok V8 kullanıcılarının ilgisini çekecektir...

kanatoglu

Ana Kamp

benim aracımı Alper beyin yardımıyla elektronik ateşlemeye çevirmiştik çok güzel oldu halen sorunsuz çalışıyor şimdi lpg li olarak gayet güzel kullanıyorum Alper beyden yeni projesini de sabırsızlıkla bekliyoruz teşekkürler.

RedlinE

Land CRUISER VX 80 HDJ-1
Yer
İstanbul

Arkadaşlar her motora turbo takabilirsiniz.
Ama takmak mantiklimi?
turba takma konusundan başliyalim. Turboyu takınca motorun içine fazladan hava sikiştiracaksiniz bunu yaptiginizda motorun dayanmasi gerekli olay burda patlak veriyor. Motorun içine 0,8 bardan fazla basmaya basladiginizda sorunlarda başlicaktir. O sicakliga dayanacak piston krank lazim en başta devamida var. Kaç bar basacagina gore bu rakamlar 10 bin dolarlara kadar çikar. Ve direk motor omuruyle alakali

Ve esas konu gerek var mi?

Bende turbo dizel bir araç var. şoyleki çamurda turbo devreye girdigi zaman araç patinaja kalabiliyor. benim araç dizel oldugundan dolayi agir devir oldugu için ben gaza oturma zamanlariyla bunu kismen ayarliyabiliyorum. ama benzinli bir araçda bu başarilabilir mi? pişman olunacak bir uygulamaya sizi uzer.

Jdmdodo

Yeni Üye
Abi aşırı günler ve ecu falan lazım sonuçta yağlama basıncını araç turbodan alıcak silindirlere inecek onun içinde motorun silindir kapaklarını turbonun yağ basması için delikler açılması lazım sadece intercooler turbo takarak bu iş bitmiyo

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

Forum istatistikleri

Konular
101,722
Kayıtlı Üye Sayımız
170,146
Kaydolan Son Üyemiz
ardaurkmez

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir