Bafa Gölü ve Tabiat Parkı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,830

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
Çamiçi olarak da bilinen Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğusunda yer alan, en derin yeri 21 metre olan sığ bir göldür. Aydın ve Muğla il topraklarında yer alır.

Oluşumu ve Coğrafi Yapısı

İÖ. 4. yüzyılın başlarına kadar Ege Denizinin bir körfezi olan gölün, Büyük Menderes Nehri'nin körfez ağzına yığdığı Alüvyon sonucunda denizle bağlantısı kesilmiştir. Halen suyu belli belirsiz tuzludur.

Üç tarafı dağlık, yalnız batı tarafı ova olan Bafa Gölünün yüzölçümü 65 km², çevresi 50 kilometredir. Uzunluğu 16, genişliği 6 km, denizden yüksekliği ise 10 metredir. En derin yerde derinliği 21 metredir. Göl, yağmurlu mevsimin sonlarında 6.708 hektarlık bir alana yayılır. Üç tarafındaki dağlardan ve bilhassa Beşparmak Dağından inen sularla beslenir. Göle fazla gelen sular yığıntı halindeki seddin güney ucundan Büyük Menderes'e dökülür.

Gölde dört küçük ada bulunmaktadır. Kapıkırı, İkizce, Menet ve Kahvesar adaları. "Yediler Manastırı" olarak bilinen kalıntılar da bu adalardan biri üzerinde inşaa edilmiştir.

Gölde Yaşam ve Tarihi Kalıntılar

Sucul bitkiler yönünden oldukça zengin bir florası vardır. Gölde, Sazan, Yayın, Sarıbalık, Kızılkanat ve Kefal türünden balıklar yaşamaktadır. Sığ bir göl olması ve zengin florası nedeniyle su kuşları yönünden önemli bir barınma ve beslenme alanı olan bölge, uluslararası önemli kuş alanları listesinde yer almaktadır. Göl, 300.000 in üzerinde kuş türüne evsahipliği yapmasının yanında türü tehlikede olan Deniz Kartalı ve Cüce Karabatak'ın da üreme alanıdır.

Gölün kuzey bölümünde 1985 yılında, Menderes nehriyle arada bir set inşa edilmiştir ve bağlantı bir kanalla korunmaktadır. Batı Menteşe Dağları Önemli Bitki Alanı (ÖBA) statüsü içinde yer alması dolayısıyla Bafa Gölü, ulusal park statüsündedir. 1990 yılında göl seviyesinin belirgin biçimde düşmesi üzerine sivil toplum örgütlerinin baskısı sonucu 1994 yılında bölge Tabiatı Koruma Alanı ilan edilmiştir. 1996 yılında, Devlet Su İşleri'nin de devreye girmesi sonucu su seviyesi eski düzeyine getirilmiştir.

Göl çevresindeki en önemli antik yerleşim Heraklia antik kentidir. Kuruluşu İ.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan kent, Helenistik dönemde, deniz ticaretinin de etkisiyle en parlak dönemini yaşamıştır. Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla kapanmadan önceki Latmos körfezi kıyısında ve Latmos Dağının (bugünkü Beşparmak Dağı) eteklerinde kurulan kent, Latmos olarak bilinirdi. Zamanla deniz bağlantısının kesilmesi üzerine, ticari önemi kalmayan kentin parlak dönemleri de son bulmuştur. Ticari yolların dışında bulunuyor olması sonucu kente, doğal olarak ulaşılması güç bir özellik kazandırmış ve İ.S. 7. ve 8. yüzyıllarda bölgenin önemli bir dini merkez olmasına yol açmıştır.
 

Etiketler

drares

Haşmet Kalkancı
Mesajlar
3,199
Tepkime puanı
445
Yer
Aydın
Ynt: Bafa Gölü ve Tabiat Parkı

Heraklia'nın (şimdiki adıyla Kapıkırı) başka bir özelliği de kaya tırmanışına çok müsait bölgelerinin olmasıdır. Ege bölgesinden bir çok tırmanış meraklası uygun havalarda bölgede kamp atıp tırmanış yapmaktadırlar. Bafa gölünün kıyılarında kamping alanları mevcuttur. Ayrıca bölgedeki restoranlarda gölden yakalanmış balıkları tadabilirsiniz.
 

gezmen

Karavan Yönetim
Mesajlar
4,757
Tepkime puanı
73
Yer
Akhisar
Ynt: Bafa Gölü ve Tabiat Parkı

Ege'de nerelere gidilir?

İki bin yıllık uyku: BAFA GÖLÜ

Yazar: Ata NİRUN

Bilinmeyen Ege'den bir dilim...

SELENE'NİN IŞIĞI VE AY ÜLKESİ

Üzerlerine binlerce kitabın yazıldığı, filmlerin çekildiği kayıp uygarlıklar ve kentler sizlere kendi içinizdeki göremediğiniz yerleri açabilir veya kapalı kapıları aralayabilir. İşte Ege'den Türkiye Gizemtur'un birinci bölümü...

Bilinmeyene doğru derken ve bilinmeyeni genelde hep gökte veya bir başka boyutta ararken gelin yere inelim...

Anadolu binlerce yıldan bu yana sayısız uygarlığın beşiği olurken birçok gizemi de bağrında saklamış..

Elbette ki, her gizem doğaüstü değildir, bazı gizemler tarihi konumları ve anlaşılmaz ama hissedilebilir anlamlarıyla gizemli olurlar. Gizem ya da bilinmeyen faktör doğanın ta kendisinde de olabilir, eğer yaşadığınız çevre hakkında bilgi edinmek ve bazı olayları yaşamak istiyorsanız, siz siz olun ve muhakkak gezin, unutmayın eskiler ''Çok gezen ve çok bilen..'' arasındaki farkı bize gayet iyi belirtmişler.. Durumunuz orta düzeyde dahi olsa, çoğunuzun bir arabası vardır ve yine çoğunuz bu araba ile güneye tatile gitmişsinizdir, Ege'den geçerken yolunuzun üzerinde bazı önemli yerler vardır, işte size sözünü ettiğim önemli yerlerden birisi Bafa Gölü ve bu göl kıyısının şimdi birkaç avuç kalmış olan altın kumları. Durun ve Bafa'ya bir iki saat ayırın. Göreceğiniz doğa size çok farklı kılabilir.

Selene'yi hissedebilirsiniz...

Bugün Bafa Gölü ve kıyıları ne yazık ki özellikle kumsalı, endüstri canavarına kurban edilmişse de hala bir başka gezegen görünümünü koruyor ve üçbin yıllık bir efsane hala yaşıyor, hemen yolun sonundaki kalıntı, Çoban Endymion'un Ay Tanrıçası Selene ile buluştuğu yerdir. Yakışıklı çoban Endymion'a aşık olan Ay Tanrıçası Selene, işte burada umutsuzluğa düşer çünkü ölümlü bir insanla beraber olması Zeus yasalarına göre imkansızdır. Anlatıldığına göre Bafa Gölü'nü çevreleyen Beşparmak Dağları Ay'ın en güzel parladığı yerdir ve Bafa Gölü ay ışığı altında gerçekten de gümüş bir tepsidir çünkü Ay Tanrıçası Selene, sevdiği çobanı görmek için, en güzel ışıklarını, en parlak biçimde buraya döker. Efsane bize, Çoban Endymion'un bu işe ne dediğini söylemiyor ama olsun bir beis yok zira o zamanlarda feminist tanrıçaların sözü geçiyordu. Ama siz Bafa'yı ve Selene Tapınağı'nı bir görün, ne işe yarar demeyin çünkü efsaneler gerçeklerin görünmeyen zirvesidir. Hissedin yeter.. Bu tanrısal aşkın yaşandığı dağ Türkiye'dedir. Mitolojik adıyla Latmos Dağları, antik Karya yöresinde, şimdiki Bafa Gölü'nün kıyısındadır.

Ünlü tarihçi Strabo ''Coğrafya'' adlı eserinde bu yöreyi vurgular; ''... çeşitli zamanlarda çeşitli yöneticiler buralara sahip olmuşlar... Troya'nın alınmasından sonra Lidyalılar, Aiolisliler ve İyonyalılar ve sonra Persler ve Makedonyalılar ve son olarak da Romalılar buralarda egemen olmuşlar, ülke bölündüğünde halk dialekt ve isimlerini kaybetmiş...''

Bugün Bafa'ya gittiğinizde, tüm bu uygarlıkların izlerini bulabilirsiniz. Heraklia binlerce yıllık ağırlığı ile karşınızdadır.

Çapkın Baba'nın maço kızı

Bir diğer mite göre ise, Büyük Tanrı Zeus Endymion'a ölümsüzlük ebedi yaşam ve gençlik bağışlamıştır ama genç kalması için hiç uyanmamalıdır, bu amaçla tanrısal Hypnos'u yollar. Zeus aslında kızını yani Artemis (Diana) yani Selene'yi düşünmektedir. Mitolojik sembolizmaya göre Selene öz anlamda bize Artemis'in kişiliğini simgelemektedir ve bu noktada Tanrıça'yı anlayabiliriz. Artemis, çok aktif bir tanrıdır, hiç yerinde durmaz, çevresi tüm doğadır hatta doğa ile bütünleşmiştir, tüm hayvanlar onu izlerler, bitkiler onu arzularlar. Sözün özü anlaşılır ki, işi başından aşkın olan Artemis'in aşkla meşkle uğraşacak vakti yoktur ama gelgelelim bir dolunay gecesinde uyuyan yakışıklı çobanı görünce aklı başından gidiverir. Oysa aşık olduğu yaratık bir insan yani ölümlüdür ve tanrılar insanlarla birleşemezler, o zaman iş Zeus'a kalır. Hem dağlarda, ormanlarda koşuşturan kızının mutluluğunu istemektedir, hem de biliriz ki Zeus Baba, aşk konusunda çok ciddidir ve kalkıp çobanı ölümsüzlük uykusuna yatırır ve sorunu çözer!!! Çoban Endymion'un öyküsü bir tuhaftır ama bir o kadar da büyüleyicidir. İnsan kişiliği ince tüllerle örtülmüştür. Onu genç bir ozan olarak algılarız (Teokritos mu?), kalben aşkı arar ama bulduğu aşk sonuçsuz ve tatminsiz gibidir, ancak sessiz ay ışığının en parlak anında sevgilisi yanındadır, Selene bir hastabakıcı gibi gelir, parlak ışıklar altında ve melankolik bir ortamda, aşkını mutlak sessizliğin örttüğü bir heyecanla kucaklar onu tüketir, içer ve yine sonsuz uykusuna terkedip bulutların içinde kaybolur. Öykü bize, ümitlerin bir amaca yöneltilmesini, yoğun ve güçlü arzuların önemini, şiirsel aşk diliyle anlatır. Bir yaşam gerçeğin ötesinde rüyalarda harcanmıştır, aslında bu erken bir ölümün çağrısıdır. Verilmek istenen kıssa budur. Yaşam gerçektir ve hayallerle harcanmayacak kadar değerlidir.

Kos'lu Ozan Teokritos

Halikarnas Balıkçısı'nın anlattığına göre, dünyanın ilk ''idil'' yani ''kır şiiri'' şairi Teokritos'dur, Teokritos tahminen Sicilyalı'dır ama bir süre Kos yani İstanköy Adası'nda yaşamış ve şiirlerini Güney Anadolu'nun Dorik lehçesiyle yazmıştır. Sözün kısası, Bafa Gölü ve kıyısındaki Beşparmak (Latmos) Dağları'nın ölümsüz miti ''Çoban Endymion ve Tanrıça Selene'' öyküsü Teokritos'dan alınmıştır. Balıkçı, miti bizlere aktarırken öncelikle Selene adını vermez ve yerine Artemis'i koyar sonra da bir açıklamada bulunur; ''... Artemis, Yunanca bir sözcük değildir, Anadolu'lu (aslen Pelasg) bir sözcüktür. Artemis yeraltı dünyasında Hekate'dir, fırtınalı gecelerde kapkara bulutlarla örtülü korkunç ve karanlıktır. Sakin gecelerin berraklığında ise ay ve ay ışığı göklerin gülümsemesi sayılırdı. İşte o zaman Artemis ''Selene'' ya da ''Sintia'' diye anılırdı...'' Balıkçı, daha sonra lirik bir melodiyle çoban Endymion'un öyküsünü bize sunarken öylesine bir tablo çizer ki, gerçeğin nerede bitip, mitolojiye nasıl geçtiğini farkedemezsiniz.

Bir Troya kaçağı...

Öyüye göre, Troya'dan kaçan genç bir tutsak ozan (Teokritos?), Beşparmak Dağları'na ve Bafa kıyılarına ulaşır... Yüce Achilleus'un can dostu Patraclos'un ölüsü üzerine 12 genç Troyalı'nın kurban edidiğini görünce, dehşete düşüp korkuyla kaçmıştır, yüreği acı doludur, tüm insanlardan uzaklaşır ve belki de Latmos Dağları'nın görkemini, Bafa'nın ışıltılı sularını görünce aradığını bulduğunu düşünür. Ozanımız, orada çoban Endymion'la karşılaşır, aşağıda miti anlatacağım ama Halikarnas Balıkçısı'nın ''Hey Koca Yurt'' adlı eserinin 249. sayfasıyla da muhakkak buluşmanız gerekir ve Balıkçı orada bize Endymion'la Selene'nin epik öyküsünü aktarırken sözlerini şöyle bitirir ve; ''O koca Beşparmak Dağları'nın yavrusu olan ozan unutulmuştur ama bugün ay ışığında Bafa Gölü'ne ve Beşparmak Dağları'na bakıp, gönlünün damgasını ve Beşparmaklar'ın üzerinde sonsuz uykusuna varmış Endymion'u görmemek için dünya gözünden, gönül gözünden yoksun olmalı. Bu masal bir yurt türküsüdür.'' der.

Teokritos'un ötesindeki ozanlar

Büyük ozan Keats'ın en sevilen şiirlerinden birisi Selene ile ilgilidir ve ona seslenir;

'' ... Uyuyan büyük bir hayvan gibi,

Uzanmış senin parlak ilahi rüya sedirine,

Sayısız dağlar yükseliyor, yükseliyor

Tutkulu ve kutsallaştırılmış kısık gözlerle,

Ve henüz senin kutsaman bitmedi,

Saklı, gizli bir yerde, bir küçücük ışık,

Orada zevk, haz var, bir çalıkuşunun yuvasında,

Senin parlak yüzün sessiz ve durgun.''


Bir diğer İngiliz ozan olan Fletcher ise ''Sadık Çoban'' şiirinde şöyle der;

''Solgun yüzlü Phoebe, koruda avlanırken,

Önce gözleriyle genç Endymion'u gördü,

Ebedi ateşle onu yaktı, hiç ölmesin diye,

Onu yavaşça götürdü, hiç korkutmadan uykuya,

Tapınakları yalçın tepelerde, papatyalarla çevriliydi,

Her gece oraya, Eski Latmos'un zirvesine geliyordu,

Kardeşinin ışığı ile dağları yaldızlıyordu,

Onu tüm tatlılığıyla öperken.''

Ve neler oldu?

Gelelim öyküye; bir gece Artemis gümüş arabasıyla göklerde dolaşırken, aşağıya bakar ve bir tepenin eteğinde uyuyan genç bir adam görür. Hızla aşağıya iner ve onu öper, uyanan genç karşısında tanrıçayı görünce şaşırır, tanrıça ona aşkını ilan etmektedir. Sonra tanrıça gümüş parmaklarıyla genç çobanın gözlerini ovalar ve uykuya daldırır o geceden sonra her gece gelir ve uyuyan delikanlıyı ziyaret eder. Çobanlık yapan genç, ölümlüdür ama Artemis onun çekiciliğine dayanamamakta ve Olimpos'un yani Tanrılar Dağı'nın yasalarını çiğnemektedir. Endişeyle çobanı alır ve Latmos Dağları eteklerinde yaptığı küçük bir tapınağa saklar, ona ebedi gençliği aşılar ve her gece ziyaret etmeye devam eder. Bir diğer öyküye göre ise, çobanın adı Endymion'dur ve Yunan Kralı Elis'in oğludur. Bu versiyonda Artemis, Ay tanrıçası Selene rolündedir, Endymion'a aşık olunca keyifli bir anında ne isterse yapacağını söyleyen babası Zeus'a yalvarır ve Endymion'u sonsuza kadar uyutmak için izin alır. Yakışıklı Endymion, genç ve yakışıklı kalmak uğruna kabul eder ve ebediyen uyur. Selene tatlı bir sesle Endymion'un kulağına fısıldar; ''Sana her gece kendi ay ışığımla geleceğim...'' Artık kimse Endymion'u göremez, genç çoban Beşparmaklar'ın bilinmeyen bir yerinde sonsuz uykusunu sürdürmekte ve her ay ışığında Selene'yi beklemektedir. Onların aşkı, sonsuzluğun uykusuyla bütünleşmiştir, tıpkı evrenin sonsuzluğu gibi...

Bir diğer bakış açısı...

Öykü bu ama mitolojiye bakılırsa tanrıçanın uyuyan aşkını öpmekle yetineceğini düşünemiyoruz. Çünkü diğer mitolojik kaynaklara göre, Artemis'in elli kızı vardı ve herhalde bunları uyuyan çobanlardan doğurmadı. Ama farketmez, mitoloji çelişkileriyle değil, öykülerin sunduğu bağımsız mesajlarla geçerlidir. Örneğin Bodrum'a giderken yolunuz muhakkak, Bafa Gölü'nden geçecektir, bir yarım saat ayırın ve gölün karşı kıyısına yani Latmos Dağları'nın eteğine geçin. Orada küçük bir yıkıntı bulacaksınız, işte Endymion'un ebediyen uyuduğu yer burasıdır. Hele bir dolunay gecesinde orada olursanız, kimbilir belki de Artemis-Selene'yi uyuyan Endymion'u ziyaret ederken görebilirsiniz. Hele bir de aşıksanız, o zaman Zeus üçüncü gözünüzü açar ve sıradan ölümlülerin göremediklerini görebilirsiniz. Malum ya, aşk en büyük büyüdür...
EGE LIFE 09.05.2009
 

canozen

Yeni Üye
Mesajlar
16
Tepkime puanı
11
Yer
Ankara
Web
www.facebook.com
Biz de 2016 yılında yaptığımız Bafa Gölü gezisinden çok etkilendik. Keşfedilecek birçok doğal alan veya kalıntılarla dolu bir bölge. Özellikle büyük kaya bloklarından oluşan dağ yapısı muhteşem. Yediler Manastırına çıkış ve inişin keyfini unutmak mümkün değil. Adalar ve manastırdan görüntülerin olduğu kısa bir drone çekimi yapmıştım, onu da paylaşayım sizlerle.

 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,722
Mesajlar
1,496,981
Kayıtlı Üye Sayımız
170,146
Kaydolan Son Üyemiz
ardaurkmez

Çevrimiçi üyeler

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst