Anadolu’nun ortasında unutulan ada: Mada

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan allofsins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,872

allofsins

Ana Kamp
Mesajlar
55
Tepkime Puanı
2
Yer
Balıkesir/Ayvalık
168145B865BB684ABA193E08r.jpg


Madalıları karaya bağlayan tek yol göl… Kışın buz tutan su yolunun üstünde yürüyorlar..


Beyşehir Gölü’ndeki Mada Adası’nın yüz yıllık yalnızlığı sürüyor. 253 nüfuslu adadaki yoksulluğun tarifi imkânsız. Yazın rüzgâr, kışın sis ve buz onları hayattan koparmış..


Kayığı buzun üstünden sürüyerek getiren yaklaşık 10 kişinin bağırışları rüzgâr esmeyince çok net duyuluyor. Hepsi beş yüz metrelik yola çıktıkları andan itibaren “Haydi gayret, az kaldı” diye birbirlerini uyarıyorlar. Hava beş derece civarında ve Madalılar gittikçe yaklaşıyor. Yaklaşık bir aydır buz tutmuş Isparta il sınırı içindeki Beyşehir Gölü’nün ortasındaki 253 nüfuslu Mada Adası’ndan geliyorlar. Yüz yıldır ilk defa bir gazetecinin gelmesi heyecanına dondurucu soğuk karışıyor.

YOL PSİKOLOJİSİ
Beni dikkatle kayığa aldıktan sonra yoksulluklarını anlatıyorlar, bir yandan da kayığa asılıp bu defa buzun başka bir yerinden aynı şekilde adaya ilerliyoruz. İlk şikâyetleri köy statüsünde sayılmamak ve karşı kıyıdaki Gedikli köyünün mahallesi kabul edilmesi. En büyük korkuları buzun kırılması ya da suya düşmek. Bu onlar için ölüm demek. Yaklaşık yüz yıldır burada yaşayan Madalılar, bir o kadar zamandır da yalnız kalmışlar. Bir zamanlar Erkan Mumcu ziyaret etmiş ve elektrik bağlatmış, sonra ne gelen olmuş ne de soran. Derinliği en fazla dört metreyi bulan gölün üzerinden, ada ile karşı kıyı arasına bir yol yapılsın istiyorlar. Bu yol adanın işsiz erkeklerine, cahil kalan çocuklarına, buzun üstünde doğum yapan kadınlarına ve neden öldüğü bile bilinemeyen yaşlılarına ikinci bir yaşam koridoru olacak. Toplam 36 haneli “mahalle” ye yaklaşırken, Madalılar bizi yine buzun üstünde kayarak karşılıyor. Mada’nın bütün erkekleri kıyıda, birbirlerine adımı soruyorlar. Adımı öğrenen Bedia Hanım diye yanıma gelip başka bir hikâye anlatıyor. Hepsinin en az bir hastası karşı kıyıya geçirilemeden ölmüş, bazıları çocuklarını aylardır görmüyor, “yol psikolojisi” diye bir şeyden bahsediyorlar. Bu yol psikolojisi hayatlarını altüst etmiş. Yazın rüzgâr ve dalga, kışın sis ve buz onları hayattan koparmış.

ÖLÜ BEBEK DOĞURDU
Ne bir bakkal var ne de bir sağlık ocağı. Tertemiz inşa edilmiş camiye hiçbir imam gelmek istememiş, okullarına 18 yıldır bir öğretmen tayin edilmemiş. Çocuklar yalnızca ilköğretim üçüncü sınıfa kadar okuyabiliyor. Çözümü yatılı okullarda bulmuş. Daha ilkokul çağındaki çocuklarını yatılı okullara gönderen anneler ise dertli. Zaten her biri en az bir ölü doğum yapmış. Nedeni hastaneye yetişememiş olmaları. Ağrı Doğu Beyazıt’tan Mada’ya gelin gelen Şükran Karasu’nun bütün akrabaları Ağrı’da. Bir iki yıl önce, gece doğum sancısı tutunca, sandala bindirip karşı kıyıya yetiştirmeye çalıştıkları kadının bebeği karnında ölmüş. Bunu anlatırken gözleri dolan Şükran, “Ölü bebeği doğurmak zorunda kaldım” diyor.Bedia Ceylan GÜZELCE
 

Etiketler

Ynt: Anadolu’nun ortasında unutulan ada: Mada

takip edelim.Paylaşım için teşekürler.
 

Ynt: Anadolu’nun ortasında unutulan ada: Mada

Atlas dergisinde okumuştum hikayelerini yol yapılmaması cennet gibi yaşanabilecek adayı cehenneme çevirmiş
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,094
Mesajlar
1,513,192
Kayıtlı Üye Sayımız
171,736
Kaydolan Son Üyemiz
topcu78

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status