Ağzıkara Mezar Odaları

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,866

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime puanı
27
Yaş
47
Yer
İstanbul / Maltepe
2-24.jpg


İli: Afyon

İlçesi: İscehisar

Köyü: Çatağıl

Mevkii: Alanyurt beldesi, Çatağıl köyü, Ağzıkara Mahallesi

Konumu: Çatağıl Köyü, Ağzıkara Mahallesinin 500 m. güneybatısındadır.

Grubu: Arkeolojik Sitler

1-24.jpg


Nasıl Ulaşılır?

İscehisar-Alanyurt-Doğlat-Kürtyudu-Çatağıl yolundan

3-22.jpg


İscehisar ilçesi, Alanyurt beldesi, Çatağıl köyünün Ağzıkara Mahallesi'nin 750 m güneybatısından başlayıp 350 m batısına kadar devam eden kuzey-güney ve doğu-batı uzantılı kaya bloklarının doğu ve kuzey yamaçlarına oyulmuş mezar odalarıdır. Yaklaşık 50’ye yakın mezar odası tespit edilmiştir. Mezar odaları Geç Roma Dönemi, Erken Bizans Dönemi'ne ait olup bazı mezarların kaya zeminine, bazı mezarların da kaya yüzeyine yan yana sıralanmış kemerli tekne mezar olarak yapıldıkları görülmektedir. Mezar odalarında değişik sayılarda tekne mezarlar mevcuttur. Bazı mezar odalarında aşı boya ile yapılmış meandr ve haç süslemeleri belirgin olarak görülebilmektedir. Mezar odalarının bazıları ağıl olarak kullanılmış olup çoğunluğu tahrip edilmiştir.

4-22.jpg


Mezarların bulunduğu kayalıklar üzerinde kaklıklar da vardır. Mezarların doğusunda yer alan yolun doğusunda kalan bölümünde Bizans Dönemi'ne ait çanak çömlek parçalarının bulunması bu alanda bir yerleşimin varlığına işaret etmektedir.

Ağzıkara Mezar Odaları’nın bulunduğu alanda doğa tahribatı söz konusudur. Bitki örtüsü de insan etkilerine karşı korunmalıdır.

Ağzıkara Mezar Odaları; Ornaş Kaya Yerleşimi ve doğal oluşumları, Alanören Mezar Odaları, Elmalı İnleri ile bir bütünlük arz etmektedir. Bu nedenle Ağzıkara Mezar Odaları; gezi programları veya piknik için günübirlik turların planlaması için uygun özelliklere sahiptir.

Yerel olanaklarla korunmakta olup yerel olanakların yetersiz olması nedeniyle üst makamlarca korumanın sağlanması gereklidir.

Etrafı tarla olarak kullanılmakta, bitki dokusu ve mezar odaları tahrip olmaktadır. Ulaşım için yolu olmakla birlikte yol düzenlemesi gerekmektedir.

6-14.jpgAfyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM)
 

Etiketler


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,716
Mesajlar
1,496,880
Kayıtlı Üye Sayımız
170,145
Kaydolan Son Üyemiz
Kamilozcan

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst