Abuşağa Kasteli

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,715

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,669
Tepkime Puanı
27
Yaş
48
Yer
İstanbul / Maltepe
Kastel Şıh (Şeyh) • Abdullah Mahallesi'ndedir. Şehitler parkının alt köşesinde olup yönü doğuya bak­maktadır.

abusaga_kastel.jpg


Bu kastel, Ma­liye ve Tarım Ba­kanlıklarında gö­rev yapmış olup, 1966 yılında ölen Nedim Ökmen'in babası Celkânlı Abus Ağa tarafından (1330-1332 H.M. 1914 -1916) yaptırılmıştır. Mehmet Dökülgen adında bir hayırsever res­tore ettirmiştir.

Kastelin ön cephesi mermerle kaplı olup dört musluğu vardır. Kastelin taç kısmına yeni harflerle şu yazılar yazılmıştır; "Tarihi Abus Ağa Çeşmesi Merhum Mehmet Dökülgen hayratına restore edilmiştir." T.T 10.7.1994

Şehitler Parkının 2001 yılında yapılan restorasyonu sırasında kastel tüm orijinalliğini kaybederek yepyeni bir kimliğe bürünmüş­tür.

ABUŞAĞA KİMDİR ?

İ.Hakkı Konyalı'nın, Merhum Nedim Ökmen'den rivayetle Kilis Tarihi'nde yazdığına göre, Abuşağa'nın büyük dedesi Celikanlı aşi­retinden olup Kilis'e hiç uğramamıştır. Oğlu Mehmet Ağa, amca­sının kızıyla beraber Kilis'e gelmiş, Şeyh Abdullah Mahallesi civarında epeyce arazi almıştır. Üç oğlu vardır. Birisi Nedim Ökmen'in babası Abus Ağa'dır.

Celikânlı aşireti Türkmen taifesinden olup, Osmanlı döneminde Maraş ve Ma­latya Sancaklarında yaşamışlardır.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,646
Mesajlar
1,508,020
Kayıtlı Üye Sayımız
171,153
Kaydolan Son Üyemiz
Eyüp Yilmaz

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst