2010 Yılı Astronomi Gök Olayları Takvimi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceranus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,925

ceranus

Tabanvay-Offroad Grubu
Mesajlar
11,960
Tepkime Puanı
11
Yer
ANKARA
Ankara Üniversitesi Rasathanesi

2010 Yılı Astronomi Gök Olayları Takvimi


Ocak ayı:

* 15 Ocak 2010 Halkalı Güneş Tutulması: Ülkemizden parçalı olarak sabah saatlerinde gözlenebilecek. Ankara için tutulma maksimumunda Güneş’in %5’i TSİ 08:14:50’de örtülecek.

* 29 Ocak 2010 Mars Karşı Konumu: Mars-Yer-Güneş dizilişi. Yer’e yakın bir konumda karşı konumda bulunacak olan Mars -0.71 kadirlik parlaklığıyla, gözlem için en uygun konumlarından birinde olacak.

Mart ayı:

* 7 Mart 2010 Bilim-Toplum Buluşması: AÜ Gözlemevi Etkinliği

* 21 Mart 2010 Satürn Karşı Konumu: Satürn-Yer-Güneş dizlişi. Satürn 0.97 kadirlik parlaklığıyla, gözlem için uygun bir konumda olacak.

Nisan ayı:

* 12 Nisan 2010 Yuri Gecesi: Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan oluşunu kutlama.

* 22 Nisan 2010 Lyrid (Çalgı) Meteor Yağmuru: En iyi koşullarda saatte 15-20 arası meteorun gözlenebileceği bu meteor yağmuru için AÜ Gözlemevi etkinliği

* 24 Nisan 2010 Astronomi Günü: Gökbilime olan ilgiyi arttırmak için 1973 yılından beri Nisan ortası ile Mayıs ortası arasındaki ilk ilkdördüne en yakın Cumartesi günü dünya çapında etkinliklerin düzenlendiği gün.

* 26-30 Nisan 2010 Astronomi Haftası: Astronomi Günü’nü takip eden haftada da etkinlikler, Astronomi Haftası kapsamında sürdürülüyor.

Mayıs ayı:

* 2 Mayıs 2010 Bilim-Toplum Buluşması ve Astronomi Günü Kutlaması: AÜ Gözlemevi Etkinliği

* 5 Mayıs 2010 Eta Aquarid (Kova) Meteor Yağmuru: En iyi koşullarda 70’den fazla sayıda meteorun gözlenebileceği meteor yağmuru.

* 16 Mayıs 2010 Ay Venüs’ü Örtecek: Aslında olayın gözlenebileceği bölge içerisinde olsak da öğlen saatlerinde gerçekleştiği için gözlenemeyecek.

Haziran ayı:

* 5 Haziran 2010 Halk Günü Etkinliği

* 26 Haziran 2010 Parçalı Ay Tutulması: Türkiye’den gözlenemeyecek.

Temmuz ayı:

* 11 Temmuz 2010 Tam Güneş Tutulması: Türkiye’den gözlenemeyecek.

Ağustos ayı:

* 12 Ağustos 2010 Perseid Meteor Yağmuru: En iyi koşullarda saatte 80 meteorun görülebilmesi beklenen göktaşı yağmuru.

Eylül ayı:

* 11 Eylül 2010 Ay’ın Venüs’ü Örtmesi: Türkiye’den gözlenemeyecek.

* 21 Eylül 2010 Jüpiter Karşı Konumu: Jüpiter’in gözlenmesi için en elverişli zaman. Jüpiter Güneş batınca doğup, doğumuyla batacak.

Ekim ayı:

* 4-10 Ekim 2010 Dünya Uzay Haftası: Etkinlikliklerle dünya çapında kutlanıyor. Türkiye’de TÜRKSAT etkinlikleri organize ediyor.

Kasım ayı:

* 17 Kasım 2010 Leonid Meteor Yağmuru: Saatte 120 civarında meteorun gözlenmesi bekleniyor.

Aralık ayı:

* 21 Aralık 2010 Tam Ay Tutulması: Türkiye’den gözlenemeyecek.
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,655
Mesajlar
1,508,122
Kayıtlı Üye Sayımız
171,167
Kaydolan Son Üyemiz
Ersoyb

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst